Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YÖK Katsayıyı çözdüğünü sanıyor!

30.05.2010 01:29
YÖK Başkanı Özcan, Son zamanlarda ülkede çok ciddi bir sorun haline gelen 'kat sayı' meselesinin makul ölçülerde çözüldüğünü söyledi.

Karabük Üniversitesi'nin (KBÜ) kuruluşunun 3. yılı kutlamaları ve 2009-2010 Öğretim Yılı Mezuniyet töreni Dr. Necmettin Şeyhoğlu Stadı'nda yapıldı.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, burada yaptığı konuşmada, gerçekleştirdikleri en önemli çalışmalardan birisinin YÖS'ü (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) kaldırmak olduğunu ve bu sayede üniversitelerin dış dünyaya açılabileceğini söyledi.

Bugüne kadar çok istenmesine rağmen üniversitelerin dış rekabete açılamadığını anlatan Özcan, şöyle konuştu:

''YÖS'ü kaldırarak üniversiteleri dış rekabete açtık. Artık bu yıl ve daha sonraki yıllarda üniversitelerin başarılarını değerlendirirken, diğer faktörlerin yanı sıra yabancı öğrenci kabulüne de bakmak durumundayız. Eğer bir üniversite rekabet edebiliyor, dış dünyada öğrenci çekebiliyorsa, o üniversitenin dünyada bir yeri vardır demektir. Yurt dışından gelecek öğrencilerle ilgili kontenjan ve kabulündeki şartları üniversitelere bıraktık. Üniversiteler kimi ve nasıl kalitede öğrenci alacaklarını kendileri kararlaştıracak. Harçlar konusunda dışardan gelecek öğrencilere, Türkiye'deki öğrencilere verilen harcın 3 misli minimum olacak, üst sınırda kendilerine bırakılacak, istedikleri kadar alabilecekleri şekilde düzenlendi.''

-KAT SAYI-

Son zamanlarda ülkede çok ciddi bir sorun haline gelen 'kat sayı' meselesinin makul ölçülerde çözüldüğünü belirten Özcan, şöyle devam etti:

''Şimdi öğrencilerimiz biraz daha gayret göstererek aralarındaki aşılmaz olan farkları aşar hale geldiler. Bu 11 yıllık işkencenin ve eziyetin bitmesi, gerçekten hepimizi mutlu etti. Bizim için önemi, mesleki ve teknik eğitimin yolunun açılmasıdır. Bu alanlara ülkemizin çok büyük ihtiyacı vardır. Bunu düzeltmeseniz ihtiyaç olan insan gücünü bulamazsınız. Bunu sağlamasak, ekonomimizde ve endüstrimizde kalkınma olmaz. Bugün çok gelişmiş ülkelerde mesleki ve teknik eğitimin üst seviyelerde olduğunu görürsünüz. Bu alandaki öğrencilere üniversite kapılarını araladık.''

-KONTENJANLAR-

Son iki yılda üniversitelerin kontenjanlarını yüzde 40 artırdığını vurgulayan Özcan, ''Üniversitelerimiz kontenjan sorunlarına biraz uzak kalmışlardır. Biriken lise mezunlarını gördükleri halde, kontenjanlarını bazı yıllar yüzde 3, bazı yıllar yüzde 6 arttırarak, bazı yıllarda da eksilterek probleme yaklaşmışlardır. 10 yıl önce bizim konumumuzda olan insanlar bu olaya el atsalardı, bugün çok daha rahat bir konumda olacaktık'' diye konuştu.

ÖSS'de bu yıl iki aşamalı sisteme geçildiğini anımsatan Özcan, şunları kaydetti:

''Bir televizyon kanalında kendisini eğitim konusunda uzman tanıtan birisi, ÖSS'de 7 kez yeni sistemlerin denendiğini ancak hiç birisinin başarılı olmadığını söyledi. Ben tam tersini düşünüyorum. Bu yıl iki önemli soruna yapılan değişiklikler cevap vermiş olacak. Bunlardan birisi çok stresli olan 180, 190 dakikada öğrencilerin kaderlerinin belli olmasının ortadan kalkması. İkinci önemli husus ise öğrencilerin mesleklere yönlendirilmesinde daha iyi yaklaşım sağlanması. Bu iki özelliğiyle ÖSS, önceki sınavlardan hem daha iyi, hem de daha çağdaş sisteme kavuşmuş oldu.''

Bu haber toplam 1284 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri