Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kayıt parası almayan tek üniversite

01.09.2010 17:43
Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ)'ni tercih eden öğrencilerin sayısı her geçen gün artıyor.

Geçtiğimiz yıl 5 bin 400 öğrencinin kayıt yaptırdığı DÜ'ye bu yıl 6 bin 300 öğrencinin kayıt yaptırması bekleniyor. Üniversite, öğrencilerinden herhangi bir kayıt ücreti almıyor.

DÜ 2010-2011 eğitim-öğretim yeni dönem kayıtları başladı. 2010 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSYS) sonucunda Dicle Üniversitesi'nin çeşitli programlarına yerleştirilen öğrencilerin kayıtları, 31 Ağustos- 7 Eylül 2010 tarihleri arasında kampüsteki kapalı spor salonunda yapılıyor. Kayıtlar hakkında bilgi veren DÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün, hedeflerinin Diyarbakır'ı en iyi şekilde tanıtmak olduğunu söyledi. Bu doğrultuda Diyarbakır'a gelen öğrencilere kayıt konusunda yardımcı olmak ve yol göstermek amacıyla kayıt günleri mesai saatleri içerisinde Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminalinde "Dicle Üniversitesi Kayıt Danışma Standı" kurduklarını anlatan Eyigün, bu stantta öğrencileri kayıt konusunda bilgilendirdiklerini söyledi.

ÖĞRENCİ VE VELİLERE VİP HİZMETİ

Dicle Üniversite'sini tercih eden öğrencilere her türlü kolaylığını sağladıklarını vurgulayan Eyigün, DÜ'nün kayıt ücreti almayan tek üniversite olma özelliğine sahip olduğunu kaydetti. Eyigün "Kayıt esnasında çeşitli ikramlar yapıyoruz. Öğrenciler, kayıt bürolarımızda 1 ile 3 dakika arasında kayıt işlemlerini tamamlamakta ve ardından öğrenci kimlikleri ile birlikte kendilerine, içerisinde sürpriz hediyelerin bulunduğu hediye paketi takdim edilmektedir. Tüm işlemleri biten öğrenci ve velileri tekrar kampüsten üniversitemize ait ücretsiz servislerimiz ile otobüs terminali ya da havaalanından uğurlanmaktadır." dedi.

SON İKİ YILDA 11 BİN ÖĞRENCİ DİYARBAKIR'I TERCİH ETTİ

Dicle Üniversitesi'nde okuyan öğrencilerin Diyarbakır'a büyük katkısı olduğunu anlatan Eyigün, 2009 - 2010 yılında 5 bin 400 öğrencinin kayıt yaptırdığını, bu yıl ise 6 bin 300 öğrencinin programlarına yerleştirildiğini hatırlattı. Bu arada Sağlık Kültür ve Spor Dairesi ve Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'nın birlikte organize ettiği kayıt işlemlerinde kayıt süresince, başta otobüs terminali olmak üzere Diş Hekimliği Fakültesi önü ve kayıt salonu önünde toplam 3 öğrenci danışma standı, 30 bilgisayar, 30 kayıt personeli ve 20 kişilik yönlendirme ve ara hizmet elemanı olmak üzere toplam 50 kişilik bir ekip hizmet veriyor.

Öte yandan Bismil ve Çermik ilçelerindeki meslek yüksekokullarını kazananların kayıtları 31 Ağustos- 7 Eylül 2010 tarihleri arasında bu ilçelerdeki okul binasında yapılıyor. Çüngüş Mehmet Adıgüzel Meslek Yüksekokulu'nu kazanan öğrencilerin kayıtları ise Ergani ilçesindeki Ergani Meslek Yüksekokulu'nda yapılmaktadır.

MADALYONUN DİĞER YÜZÜ

Dicle Üniversitesinin almadığı kayıt parasını mecburmuş gibi gösterip tahsil eden Üniversiteler, kayıt yaptıran öğrencilerden 5072 Sayılı Dernek ve Vakıfların Kamu Kurum ve Kuruluşları ile İlişkilerine Dair Kanun tarafından yasaklanmış olmasına rağmen bağış almaya devam ediyorlar.

Aslına bakılırsa kayıt parası adı altında alınan bu haraçları öğrenciler ödeme zorunda değil.

Bu tahsilat zorla bağış kapsamına girdiğinden kamu görevinden men cezasına kadar giden hukuki müeyyideler içeriyor.

CİHAN - TİMETURK

Bu haber toplam 1810 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri