Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kirli ilişkileri böyle deşifre etti

20.09.2009 00:21
Faili meçhullerle ilgili savunma yapan, Kamil Atak, “Hogir kod adlı teröristi yüzbaşı üniformasıyla karakolda binbaşı ile gördüm” dedi. Hogir, Musa Anter cinayetinin kilit ismi çıktı.
Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz’ün 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılandığı davanın ikinci duruşmasında Cizre eski belediye başkanı ve korucubaşı Kamil Atağ’ın savunması damgasını vurdu. Atağ, kendisini aklamaya çalışırken, PKK yöneticisini Yüzbaşı üniformasıyla bir binbaşının odasında gördüğünü iddia ederken, Musa Anter cinayetiyle ilgili ilginç ipuçları da vermiş oldu. Çünkü yüzbaşı üniformasıyla karakolda gördüğünü iddia ettiği Hogir kod adlı terörist Musa Anter cinayetinin kilit ismi olarak biliniyor.

YÜZBAŞI ÜNİFORMALI PKK YÖNETİCİSİ BİNBAŞININ YANINDA

PKK’nın Cizre sorumlusu olarak bildikleri ‘Hogir’ kod isimli teröristin ekibinin çok sayıda saldırısına maruz kaldıklarını anlatan Kamil Atağ, “Babamı, kardeşimi ve yeğenimi bu grup katletti. Bir gün BOTAŞ karakoluna tanışıklığım olan Şentürk Binbaşı’nın yanına gittim. Odasında subay kıyafetli biri vardı. Beni tanıştırdı, ‘Bu Kadir yüzbaşı, yardımcım’ dedi. Yaklaşık üç ay sonra Şentürk Binbaşı’yı tekrar ziyarete gittim. Bana ‘O gün seninle tanıştırdığım yüzbaşı Kadir vardı ya, işte o Hogir’di’ dedi” iddiasında bulundu.

HOGİR, MUSA ANTER CİNAYETİNİN KİLİDİ

Hogir kod adlı Cemil Işık, yakın dönemin en karanlık cinayetlerinden Kürt yazar Musa Anter’in öldürülmesi olayının baş aktörü. Anter cinayetine katıldığını kabul eden PKK ve JİTEM itirafçısı Abdülkadir Aygan, ‘PKK ile aralarında sorun olan’ ve Anter’e ‘örgütle aramızı bul’ teklifi götürerek otelden çıkmaya ikna edip, infaz ekibinin eline teslim eden şahsın Hogir olduğunu iddia etti. Aygan “Hogir’i Anter cinayetinin planlayıcısı Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım Almanya’ya kaçırıp PKK’ya teslim etti. PKK da infaz etti” dedi.

Albay Temizöz için Ergenekon incelemesi

Faili meçhullerle ilgili tutuklu yargılanan Albay Cemal Temizöz’le ilgili mahkemeye ulaşan bir dosya dikkat çekti. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nce davayla ilgili hazırlanan inceleme raporunda ‘Ergenekon inceleme raporu’ başlığıyla yazılması dikkat çekti. Hazırlanan raporda Cemal Temizöz’ön Ergenekon davası sanıklarıyla olan bağlantılarının anlatıldığı ifade edildi. Raporun kapağı herkesin olduğu gibi Temizöz’ün avukatının da dikkat çekti.

AVUKATI İTİRAZ ETTİ

Temizöz’ün avukatı Mustafa Olcayto Özhan, mahkemeye Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünce gönderilen ve dosyada yer alan raporda davayla ilgili olarak ‘’Ergenekon terör örgütü’’ ifadesinin kullanıldığını anlattı ve ‘İstanbul’daki mahkemenin yasak kararını’ hatırlatarak bunun düzeltilmesini talep etti.

Yüzbaşıdan sonra Albay da nöbetçi!

9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanan Albay Cemil Temizöz’e ilk duruşmada jandarma erler yerine iki yüzbaşı nubetçilik yapmış ve bu durum eleştiri konusu olmuştu. Önceki gün yapılan ikinci duruşmada ‘nöbetçi yüzbaşı’ uygulamasına aynen devam edilirken, iki yüzbaşının başında bir Albay’ın da görevlendirilmesi dikkat çekti. • ŞEYHMUS ÇAKAN

Gizli tanığa rüşvet teklifi belgelendi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, tanık M. Nuri Binzet’in ifadesini değiştirmesi için tehdit edildiği, kendisine para teklifinde bulunulduğuna ilişkin iddialar üzerine yürüttüğü soruşturmanın belgelerini dünkü yargılamada mahkemeye sundu. Binzet’in Midyat Cezaevinde kendisini ziyarete gelen Nihat adlı bir kişiyle yaptığı görüşme tutanaklarında 30 bin TL karşılığında ifadelerini geri çekeceğini anlattığı ifade ediliyor.

Temizöz’e selam

Önceki günkü duruşmada bir başka dikkat çeken nokta ise Kamil Atak’ın yakınlarının 9 kez ağırlaştırılmış müebbet istenen Albay Cemal Temizöz’ü selamlama şekilleri oldu. Atak’ın yakınlarının duruşma salonunda Albay Temizöz’e tekmil verir gibi selamladıktan sonra yerlerine oturmaları dikkatlerden kaçmadı.

STAR
Bu haber toplam 2078 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri