Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'in Modernize ettiği Tanklar Geri Gitmiyor

07.09.2009 13:45
Kayseri de İsrail firması tarafından modernize edilen M-60 tankları geri değil hep ileri gidiyor

GAZETEHABERTURK

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait 160 M-60 tankı 2002 yılında imzalanan anlaşma kapsamında İsrail firması IMI tarafından modernize ediliyor. Kayseri’deki Ana Bakım Merkezi Komutanlığı’nda başlanan 668 milyon dolarlık proje kapsamında bugüne kadar 100 tank modernize edildi. Projede ilk aksaklık “tamamlanma süresi”nde ortaya çıktı. Ekim 2009’da sona ermesi gereken modernizasyon çalışmaları 2011’e kadar uzadı.

TANKLAR GERİ VİTESE GEÇMİYOR

Modernizasyon sırasında tanklar silahlarından atış kontrol sistemlerine, zırh korumasından motoruna kadar baştan aşağı yenileniyor. Atış kontrol sistemini Aselsan’ın yaptığı tanklarda, MKE ana silah ve mühimmatı üretiyor, Alman firmalarından MTU motoru yenilenirken, RENK firması da motor gücünün paletlere iletilmesini sağlayan transmisyon sistemini geliştiriyor.
Ancak modernize edilen tanklar teste alındığında beklenmedik bir sorunla karşılaşıldı. İleri manevralarını başarıyla tamamlayan tankların “otomobillerdeki otomatik vitese” benzeyen transmisyon sistemi, tankların geriye doğru gitmelerine izin vermedi. Yani otomobil deyimiyle tanklar “geri vitese” geçmedi.
Modernize edilen tankların bir kısmında ortaya çıkan sorunun giderilmesi için askeri ve teknik uzmanlar tarafından çok detaylı bir araştırma yapıldı. Yeni transmisyon sistemini üreten Alman RENK firması ile yapılan ortaklaşa çalışma ile soruna hangi parçanın neden olduğu tespit edildi.

“GERİ GİTMESİN DÖNSÜN YETER”

Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar, HABERTÜRK’e “Renk firmasının yaptığı çalışmalar sonucunda sorun giderilmeye başlandı” dedi. Müsteşar Bayar karşılaşılan sorunun “çok büyütülmemesi” gerektiğini, tankların kendi ekseni etrafında dönerek de farklı yöne gidebileceğini savundu.

BİR DE TİTREME SORUNU ÇIKTI

Modernize edilen tanklarda geri vites problemine ek olarak, “titreşim” sorunuyla da karşılaşıldığı belirtildi. Titreşim sorunu, tankın stabilizasyonunu engelliyor ve atışlarda başarı oranını önemli ölçüde düşürüyor. Namlunun birkaç santimetrelik titremesi dahi, kilometrelerce ötedeki hedefe ateş edilirken metrelerce sapma yaratıyor. Teknik uzmanlar titreşim sorununun motor-transmisyon dengesizliğinden kaynaklandığını tespit etti ve bu sorunu gidermek üzere de çalışma başlattı.

Murat GÜRGEN/ANKARA

Kaynak:
Bu haber toplam 3894 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri