Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kazanan yine Tayyip Erdoğan oldu

08.07.2010 12:20
Nazlı Ilıcak: Anayasa Mahkemesi iptal davasında kazanan Erdoğan oldu

Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa değişikliği ile ilgili kararını açıklaması farklı kesimlerce , değişik şekillerde yorumlandı.

 

Sabah yazarı Nazlı Ilıcak, Anayasa Mahkemesi’ne ve HSYK’ya üye seçimini belirleyen maddelerin iptal davasına ilişkin bir yazı kaleme aldı. Yazısında, çıkan sonuçtan AKP'nin karlı çıktığını ifade eden Ilıcak, kazananın Recep Tayyip Erdoğan olduğunu bilirtti.

İşte o yazı...

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin iptal talebinin çok küçük bir bölümünü kabul etti. Hem Anayasa Mahkemesi'ne, hem de Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na üye seçiminde bir değişikliğe gidilmişti. Diyelim ki, Anayasa Mahkemesi'ne Yargıtay 3 aday gönderiyordu. Evvelce Yargıtay üyeleri, her boş yer için 3 isim yazıyordu. Yeni düzenlemeyle, herkesin tek bir isim yazması kararlaştırılmıştı.

Her boş yer için birden fzla aday
Sözgelimi, alt kademe mahkemelerin hâkim ve savcıları, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda 7 kişiyle temsil edilecekti. Anayasa, her bir hâkim ve savcının sadece bir adayın ismini yazmasını öngörmüştü. Böylece, en çok oy alan 7 kişi seçilmiş sayılacaktı. İptal kararından sonra, hem Anayasa Mahkemesi'ne, hem de Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na, her boş yer için tek aday değil, birden fazla aday gösterilecek.

Erken seçim beklentileri rafa kalktı
Anayasa Mahkemesi'nin "şekilden" yola çıkarak "esasa" girmesini eleştiriyoruz ama konuyu az bir hasarla atlattığımızı da söyleyebiliriz. Çünkü her boş yer için gösterilecek aday sayısına ilişkin hükmün haricinde, Anayasa Mahkemesi'nin ve Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısındaki değişiklik olduğu gibi muhafaza edildi. Bu durumda, erken seçim beklentileri de rafa kalktı.

Referandumda EVET oyları AKP'nin hanesine yazılacak
CHP, Anayasa Mahkemesi'nin ve HSYK'nın yapısının yeni şeklinin hukuk devleti ilkesine aykırı olduğunu ileri sürüyordu. Anayasa Mahkemesi, bu iddiayı kabul etmedi. Halkın önüne gelecek paket, bu şekilde Anayasa Mahkemesi'nden de "hukuka uygundur" vizesi almış oldu; referandumda, AK Parti'nin eli güçlendi. Bu işten Tayyip Erdoğan kazançlı çıktı. Çünkü kısmen iptale rağmen, CHP referandumda "hayır" ı savunmaya devam edecek. Görünüşte MHP ve BDP de ona katılacak. Referandumdaki "evet" oyları, bu suretle AK Parti'nin hanesine yazılacak.


 

Bu haber toplam 1278 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri