Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kazancı Bedih'e Vefa

18.01.2010 00:52
2 bin esere imza atan Kazancı Bedih için düzenlenen anma gecesine hemşehrileri büyük ilgi gösterdi.

Şanlıurfa'nın yetiştirdiği Türkiye'nin en büyük gazelhanlarından Kazancı Bedih unutulmadı.. Yaklaşık 2 bin esere imza atan Kazancı Bedih için düzenlenen anma gecesine hemşehrileri büyük ilgi gösterdi.

 

Şanlıurfa Belediyesince Mozaik Alışveriş Merkezi konferans salonunda düzenlenen, ''Kazacı Bedih ve Ustaların Anısına'' etkinliği, gazelhanın hayatını anlatan kısa metrajlı film gösterisiyle başladı.

 

''Şanlıurfa Belediyesi Sıra Gecesi Ekibi''nin hazırladığı ''Sıra Gecesi Mizanseni'' ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Halk Müziği korosunun konser verdiği anma etkinliğine, Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, kentte bulunan Suriye'nin Rakka, Haseki ve Deyrizor illerinin valileri, Belediye Başkan Vekili Fevzi Yücetepe, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar ile vatandaşlar katıldı.

 

Vali Okutan ve Suriyeli meslektaşları, sıra gecesi mizanseninin ardından ekibi kutlayarak, karanfil verdi.

 

Kamuoyunda ''Pir'' lakabıyla anılan gazelhan Kazancı Bedih ve eşi Fatma Yoluk, 19 Ocak 2004'te, Şanlıurfa Bıçakçı Mahallesi'ndeki evlerinde uyudukları sırada katalitik sobadan sızan gazdan zehirlenerek hayatını kaybetmişti.

 

Gazelleri değişik makamlarda ve kendi geliştirdiği üslupla seslendirebilen ender sanatçılardan Kazancı Bedih, ud ve tambur çalıyordu. Yaklaşık 2 bin esere imza attığı belirtilen Gazelhanın, birçok sanatçıya eser verdiği belirtiliyor.

Bu haber toplam 15998 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri