Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Linçten Zor Kurtuldular

20.10.2010 18:46
DİYARBAKIR Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, terör örgütü PKK’nın gizli şehir yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi’ne (KCK/TM) yönelik açılan davada, aralarında BDP’li belediye başkanlarının da bulunduğu 104’ü tutuklu 152 sanığın yargılanm

DİYARBAKIR Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, terör örgütü PKK’nın gizli şehir yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi’ne (KCK/TM) yönelik açılan davada, aralarında BDP’li belediye başkanlarının da bulunduğu 104’ü tutuklu 152 sanığın yargılanmasına, üçüncü günde devam edildi

KCK/TM davasında üçüncü günde sanıklar yine sıkı güvenlik önlemleri altında adliye binasına getirildi. Duruşmayı izleyecek olan aralarında avukat, gazeteci ve sanık yakınları üst aramasından sonra adliye binasına alındı. Polis, aldığı sıkı güvenlik önlemlerini bugün de sürdürdü. Ancak adliye çevresinde ilk iki güne oranla yoğunluğun bugün azaldığı gözlendi.

Hazırlanan özel salona sanıkların, ardından avukat ve izleyecilerin alınmasıyla birlikte 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma saat 10.10’da başladı. Yapılan yoklamada, duruşmada 104’ü tutuklu, 6’sı tutuksuz 110 sanığın hazır bulunduğu belirlendi
Kimlik tespiti sırasında sanıklar yine soruları Kürtçe kısa cevaplar verdi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak da avukat girişinden duruşma salonuna gelerek, 10 dakika duruşmayı ayakta izledi.

Sanık avukatlarından Ercan Kanar, yargılamanın demokratik bir ortamda yapılması gerektiğini belirterek, salonda sivil giyimli terörle mücadele polislerinin bulunduğunu söyledi. Sivil polislerin duruşma salonundan çıkarılmasını talep eden Kanar, “Dün ve önceki gün görülen duruşmaları içeride terörle mücadele şubesi müdürü ve polisleri de izledi. Devletin avukatı olarak zaten iki savcı burada. Soruşturma aşamasında görev alan terörle mücalede şubesinde görevli polisler ve şube müdürü salonda bulunuyor. Bu yargılamanın aleniyet uygulamasıyla da bağdaştırılamaz. Polislerin burada duruşma salonunda bulunması yargılamayı etkilemeye yönelik bir teşebüs olarak değerlendiriyoruz. Mahkeme heyeti ve sanıklar üzerinde baskı uyguladıklarını düşünüyoruz” dedi.

Kanar, iddianame okunurken gereksiz ayrıntılara girildiğini savunarak, sanıkların özel hayatıyla ilgili bölümlerin okunmamasını istedi.

 
 Mahkeme Başkanı Menderes Yılmaz, talep karşısında sözü Cumhuriyet Savcılarından İsmail Aksoy’a vererek, iddianamenin okunmasını istedi.
ÖCALAN: SABAHAT BU İŞLE İLGİLENSİN

KCK/TM’nin yapısının anlatıldığı iddianamenin ikinci bölümüne geçen savcı, bir numaralı sanık Sabri Ok’un diğer sanıklar ile yaptığı telefon görüşmelerini de okudu. Savcı Aksoy, Abdullah Öcalan’ın iddianamede yer alan avukat görüşme notlarını da okudu. Öcalan’ın Mesut Barzani ve Celal Talabani ile görüşmelerin yapılmasını istediği, bunun için de BDP İstanbul Milletvekili Sahabat Tunceli’i kastederek, “Sabahat bu işle ilgilenebilir” bölümü okununca, sanıklar salonda duruşmayı izleyen Tuncel’e dönerek gülümsedi. Bu sırada sanıklar kendi aralarında konuşmaya başlayınca, susmaları yönünde mahkeme başkanı tarafından uyarıldı.

Dün 70 sayfa okunan iddianamenin bugün de öğleye kadar yaklaşık 30 sayfası okundu. Duruşmaya saat 14.00’e kadar ara verildi.

ADLİYE ÖNÜNDE ARBEDE

KCK/TM davasının sürdüğü Diyarbakır adliyesi önünde hırsızlıktan tutuklu yargılanan bir grup adliyeye getirildiği sırada gazeteciler görüntü almak istedi. Bu sırada tutuklu yakınları görüntü alan gazetecilere bıçakla saldırdı. Bir gazeteci bıçaklı saldırıdan kurtulmak için KCK/TM davası için adliye önünde bekleyen BDP’lilerin olduğu kalabalığa sığındı.

Ellerinde bıçakla gazeteciyi kovalayan 5 kişi de BDP’li kalabalığa dalınca kavga çıktı. BDP’li kalabalık, bıçaklı saldırganları linç etmek istedi. Ancak polis olaya müdahale ederek bıçaklı saldırganları linçten son anda kurtardı.
Polisin bu tavrına tepki gösteren BDP’li grup, çevik kuvvet polisine taş ve su şişeleri fırlatı. Kalabalık grup içinde bulunan bazı kişilerin araya girmesiyle polis ile BDP’liler arasında yaşanan arbede kısa sürede sona erdi. Polis, hırsızlıktan yargılananların bıçaklı yakınlarından bazılarını gözaltına alarak, başlattığı soruşturmayı sürdürüyor.

 

Bu haber toplam 1062 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri