Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KDV ve IMF birarada olmaz

05 Aralık 2008 / 08:07
KDV indirimini "tutarsız bir teklif" olarak nitelendiren Başbakan Erdoğan, "Bu tabiri kullanmak zorundayım.
Başbakan Tayyip Erdoğan, IMF ile kıran kırana pazarlıkların yapıldığını belirterek, "Sivil toplum örgütleri hemen anlaşma olsun istiyor. Bekara karı boşamak kolay. IMF'ye 'bize kepenk kapattırmayın' diyoruz" dedi. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü töreninden sonra soruları yanıtlayan Erdoğan, küresel krizin etkilerini azaltmak için aldıkları önlemleri peyderpey devreye soktuklarını ifade etti.
BANKALAR ÇİLE ÇEKTİRİYOR

Erdoğan, "kriz tehdidine" yönelik bir soru üzerine, "Sermaye rasyolarına baktığımızda tehdit yok. Bu oran şu an yüzde 12'nin üzerinde, 12'nin altına düşen yok. 12-8 arasında olan yok" dedi. Bankalarla ilgili bir soru üzerine de Erdoğan, "Bankalar reel sektöre çile çektiriyor, azap veriyor, daha sonra parayı kime satacaksın bu çile çektirdiklerine..." diye konuştu."

HURDA ARAÇ İNDİRİMİ

Piyasayı canlandırmak için değişik enstrümanlar üzerinde çalıştıklarını anlatan Erdoğan, daha önce uyguladıkları hurda araç indirimini yeniden uygulamaya sokulacağını açıkladı. Erdoğan, "Bugün Fransız bakanla görüştüm. Onlar da aracını değiştirene ucuz kredi vermek gibi tedbirler getiriyorlar. Biz de hurda araç üzerinde çalışıyoruz" dedi.

KÖRFEZ TURUNA ÇIKIYOR

Küresel krizin etkilerini azaltmak için Körfez ülkelerini kapsayan bir tura çıkacağını açıklayan Erdoğan, "Onlara Körfez tahvilleri ve swaplar sunacağız. Giderken elimizdeki enstrümanları zenginleştirerek gideceğiz. Muhtemelen Kurban Bayramı'ndan sonra bu ziyareti gerçekleştireceğim" diye konuştu.

ABD İLE GÖRÜŞÜYORUZ

Küresel krizin etkilerini azaltmak için Amerika ile de bir müzakere yürüttüklerini anlatan Erdoğan, "Swap için başka ülkelerle de görüşüyoruz, Amerika ile de. Swap uygulamasını bize de yapmasını istiyoruz. Swap yaptığı diğer ülkelerden bizim şartlarımız daha iyi" dedi.

YARDIMLAR SÜRECEK

Kömür yardımını devam ettireceklerini de belirten Erdoğan, "Parti ayrımı yapmıyoruz. Binlerce araç geliyor, binlerce araç gidiyor. Ekonomik hareketlilik oluyor. Kömür de dağıtıyorum, erzak da dağıtıyorum. Fakirlere bir miktar para da veriyorum. Devam ettireceğim" dedi.

Belediye başkan adaylarının açıklanması konusundaki bir soru üzerine de Erdoğan, "Cuma'ya dedik ama açıklama bayramdan sonraya kalacak" dedi.


İndirim isteyenler tezat içinde

Başbakan Tayyip Erdoğan, KDV'de indirim yapmalarının söz konusu olmadığını söyledi. TAİ-AIRBUS A350 Ortaklık Anlaşması'nın TUSAŞ tesislerindeki imza törenine katılan Başbakan Erdoğan, KDV indirimi talep edenlerin tezat içerisinde olduğunu söyledi. Erdoğan, "Bir taraftan 'IMF ile anlaşın' diyorlar, öbür taraftan 'KDV indirimi' diyorlar. Bilmiyorlar ki IMF, şu anda, 'KDV'yi yükseltin' diyor. Biz tam aksine 'Hayır, yükseltemeyiz' diyoruz" dedi. Bu durumun bilinmesini istediğini kaydeden Erdoğan, bundan önce gıda ve tekstilde yapılan ciddi KDV indirimlerinin IMF ile yapılan çok ciddi müzakerelerden sonra gerçekleştiğini hatırlattı. IMF'nin diretmesi durumunda bir artırımın olup olmayacağı şeklindeki soruya da Erdoğan, "Hükümetin tavrı KDV'yi aynen korumak" şeklinde” cevabını verdi.


Kaynak:
Bu haber toplam 832 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri