Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kimin öleceğini önceden biliyor

04.02.2010 00:52
İngiltere'deki Brown Üniversitesinden yaşlı hastalıkları uzmanı yardımcı profesör doktor David Dosa, beş yıllık kayıtların Oscar adlı kedinin çok nadir olarak yanıldığını gösterdiğini söylüyor...

Doktora göre, kedinin kimi zaman New England'da bulunan bakımevinde görevli doktorların ve hemşirelerin hastaların ölmek üzere oldukları yönündeki tahminlerinin yanlış olduğunu gösterdiği de oldu.

Beş yaşında olan ve genel olarak pek sokulgan olmayan Oscar adlı kedi, henüz yavruyken çok yaşlı hastaların bulunduğu Steere House Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından bakılmaya başlanmış.

Dr. Dosa, Oscar'ın yeteneğini ilk kez New England Tıp Dergisi'nde 2007'de yazdığı bir makalede açıkladı. O zamandan beri Oscar'ın bildiği yakın ölümler sayısını iki katına çıkarması, doktoru bunun bir tesadüf olmadığına ikna etmiş.

Oscar, günlerini huzurevinde odadan odaya dolaşarak geçiriyor. Bazen bazı hastaların yanına kıvrılıp, nöbet tutmaya başlıyor. Bu hasta çok geçmeden ölüyor. Ölen bir hastanın odasının dışında tutulduğunda ise içeri girmeye çalışıyor.

Bir defasında, hemşireler Oscar'ı ölümünün yakın olduğunu düşündükleri bir hastanın yanına koymuş. Ama Oscar oradan çıkıp yandaki odaya gitmiş. Oscar'ın yanına gittiği hasta o akşam yaşamını yitirirken, hemşirelerin gösterdiği hasta iki gün daha yaşamış.

Doktor Dosa ve diğer görevliler, Oscar'ın yeteneğine son derece güveniyor ve kedi bir hastanın yatağının başında fazlaca durduğunda ve yatağına çıktığında hastanın ailesine haber veriyorlar.

Dosa yeni kitabında Oscar'ın ölecek hastanın başında adeta nöbet tuttuğunu anlatıyor. Bakımevinin beş kedi daha beslediğini, ancak onların bu tür bir davranış sergilemediğine de dikkat çekiyor.

Doktor, Oscar'ın davranışına dair bilimsel bir açıklama sunmuyor, fakat kedinin ölen hücrelerin yaydığı biyokimyasalların kokusunu alıyor olabileceğini belirtiyor.

Doktor Dosa, hastaların yakınlarının Oscar'ın varlığından rahatsızlık olmak şöyle dursun, bazen gazetelerdeki ölüm ilanlarında Oscar'ı övdüklerini söylüyor.

Bu haber toplam 1398 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri