Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kelaynaklar Ürdün'e göç etti

30 Ekim 2008 / 13:17
Kelaynaklar 18 yıl sonra Birecik'ten Ürdün'e göç etti
Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün ortak çalışmaları sonucunda kelaynaklar, 18 yıl aradan sonra Birecik'ten göçe gönderildi. Kuşlara takılı uydu vericilerinden elde edilen bilgiler, uzmanlar tarafından her gün toplandı. Veriler ışığında kuşların Ürdün'e başarıyla ulaştığı belirlendi.

Dünya çapında büyük ses getiren bu keşif, Birecik kelaynaklarının göç edebileceğini kanıtladı, ancak Ürdün'de zehirlenmeleri sebebiyle göç yalnızca dört gün sürebildi. Göçe gönderilen iki genç kelaynağın bu tarihî yolculuğu Birecik'te başladı. Kelaynakların içgüdüsel olarak gittiği bu yolculuk, kuşları yarım günde Birecik'ten Suriye çöllerine, iki gün sonra da Ürdün'e ulaştırdı. Ürdün'de gözlenmelerinden bir gün sonra uzmanlar, iki kelaynağı çölde ölü buldu. Ölüm sebebinin zehirlenme olduğu düşünülüyor.

Doğa Derneği ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri, kelaynakların kısa yolculuğundan elde ettikleri bilgilerin, bu kuşların 18 yıl sonra bile göç etme güdülerini kaybetmediğini kanıtladığını kaydetti. Bunun hem Türkiye hem de dünyadaki kelaynakların geleceği için umut verici olduğunu belirten yetkililer, "Ayrıca bu çalışmayla kelaynakların, göç yollarında önemli tehditlerle karşı karşıya olduğunu da öğrendik. Ürdün çöllerinde ölü bulunan kelaynakların üzerinde yapılacak incelemeler, bu konuda daha çok bilgi edinmemizi ve göç yolları üzerinde korumamızı sağlayacak." dedi.

Dünya üzerinde nesli tehlike altında olan, Birecik'te 1950 yılından itibaren tarım ilaçlarının aşırı kullanılması ve yaşam alanlarının azalması sebebiyle sayıları giderek azalan kelaynakların, 1997'ye kadar göç etmesine izin veriliyordu. Geri dönmemeleri sebebiyle 1998 yılından itibaren, göç dönemi başlangıcında Birecik'teki kelaynak üretme istasyonunda kafeslere alınmaya başladı. Bu sayede doğal kanyonlarda serbestçe üreyebilen ve kışı üretme istasyonundaki kafeslerde geçiren yarı yabani bir popülasyon oluşturuldu ve sayıları 100'ün üzerine çıkarıldı. 2008'de gönderilen iki genç kelaynağın, yanlarında deneyimli ergin kuşlar olmadan göç etmesinin içgüdüsel olabildiği dünyada ilk defa kanıtlandı
Bu haber toplam 1126 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri