Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP başörtüsü için "ulema"ya gidiyor

24.08.2010 17:39
Başbakan Erdoğan'ın, başörtüsü yasağının kaldırılması çalışmalarında ulemanın da fikrinin alınması yönündeki sözlerine sert tepki gösteren; "Laik devlet fetva istemez" diyen CHP şimdi çözüm için ulemaya gidiyor

2005 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, başörtüsü yasağının kaldırılması çalışmalarında ulemanın da fikrinin alınması yönündeki sözlerine sert tepki gösteren; "Laik devlet fetva istemez" diyen CHP şimdi çözüm için ulemaya gidiyor.

Vatan Gazetesi'nde yer alan habere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başörtü sorununun çözümü için parti meclis üyesi Sencer Ayata'yı görevlendirdi. CHP PM üyesi Ayata, "AİHM'in türban konusunda verdiği kararı inceliyoruz. Din adamlarıyla da toplantı yapacağız" dedi.

Genel Başkanlık koltuğuna oturduktan sonra "türban" konusundaki söylemleri nedeniyle eleştirilen Kemal Kılıçdaroğlu, "türban raporu" hazırlanması talimatı verdi. Çalışmayı CHP PM üyesi ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Sencer Ayata'nın yürüttüğü öğrenildi.

Ayata, "Uzlaşmaya dayalı, hiçbir kesimi rahatsız etmeden, hiçbir kesimin de zafere ulaştıgını düşündürtmeden uzlaşma mümkün mu bunun yanıtını arıyoruz" dedi.

Ayata, VATAN'a yaptığı açıklamada, Türkiye'de özellikle bazı konuların analiz etmeden uzak tartışmalar olduğunu belirterek, türban konusuna hassasiyetle yaklaştıklarını vurguladı. "Türban" konusuna çok taraflı bakmak istediklerini kaydeden Ayata, bu çerçevede yapılanları şöyle özetledi: "Bu çalışma uzun süredir devam eden ama araya referandum çalışmalarının girmesi nedeniyle durakladı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin türban konusunda verdiği karar incelendi. Yine Türkiye'de türbana ilişkin kararlar.. Referandum süreci nedeniyle ertelendi. Ancak hedefimizde din adamları ile bir toplantı yapmak da var. Din adamlarının türban konusundaki görüşlerine de başvurmak istiyoruz. Uzlaşmaya dayalı, hiçbir kesimi rahatsız etmeden, hiçbir kesimin de zafere ulaştıgını düşündürtmeden uzlaşma mümkün mu bunun yanıtını arıyoruz."

Ayata, çalışmanın uzun soluklu bir çalışma olduğunu ve referandum sürecinin ardından hız verileceğini belirterek, "Türban konusu her yönden inceleyip, analiz edeceğiz daha sonra MYK'ya sunacağız" dedi.

Sencer Ayata raporu hazırlıyor

CHP'nin türban raporunu hazırlayan Sencer Ayata, eski Dışişleri Bakanı Turan Güneş'in kızı Prof. Ayşe Güneş Ayata'nın eşi. ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Ayata, CHP'nin 2010 yılındaki 33. Olağan Kongresi'nde en yüksek ikinci oyu olarak Parti Meclisi'ne seçildi.

Vatan

Bu haber toplam 1214 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri