Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kemal Sunalın Filmi Gerçek Oldu

04 Aralık 2008 / 22:39
Ayder yaylasında gerçekleştirilen yıkım, Kemal Sunal'ın 'Gülen Adam' filmini aratmadı...


Belediye yıkım ekiplerinden kaçırmak için gecekondusunu tekerlekli olarak inşa eden vatandaşın hikayesinin anlatıldığı Kemal Sunal'ın 'Gülen Adam' filminin bir benzeri, Rize'de gerçekleşti.

Ayder Yaylası'ndaki Milli Park alanına tekerlekli pansiyon inşa eden Mustafa Durmuş, yıkıma gelen görevlilerden pansiyonunu kaçırarak kurtardı. Tekerlekli pansiyonu yıkamayan görevliler, biri Mustafa Durmuş'a ait olan 10 binayı yıktı.

Rize'nin Çamlıhemşin İlçesi Kaçkar Dağları Milli Park sahasında yer alan ünlü Ayder Yaylası'na kaçak olarak inşa edildiği belirlenen 10 bina mahkeme kararıyla yıkıldı.Jandarma kuvvetiyle yaylaya ulaşan Milli Park görevlileri kaçak yapıları teker teker yıkmaya başladı. Yıkımlar sırasında yapı sahipleri ile görevliler arasında tartışmalar yaşandı. Jandarmanın araya girmesiyle tartışmalar büyümeden önlendi. Vatandaşlar yıllardır dedelerinden kalan arazilerde yaşadıklarını belirterek, alanın sonradan Milli Park ilan edilmesi ile mağdur olduklarını ileri sürdü.TEKERLEKLİ PANSİYON MİLLİ PARK DIŞINA ÇIKARILDI
Yıkım ekibi son olarak Mustafa ve Ayşe Durmuş çiftinin yayladaki kaçak yapılarını yıkmak için harekete geçti.
Ayşe Durmuş, eline benzin bidonu alarak evinin yıkılması halinde kendisini yakacağını söyledi.
Sakinleştirilen Durmuş, daha sonra yıkıma izin verdi. Çiftin evini yıkan ekipler, sıra tekerlekli pansiyona geldiği sırada ilginç bir durumla karşılaştı.

Durmuş çifti, beş yıl önce Kemal Sunal'ın bir filminden esinlenerek inşa ettikleri 20 metrekarelik iki odalı, altı yataklı tekerlekli pansiyonu, iş makinesi yardımıyla çekerek Milli Park sahasının dışına çıkardı.

Durmuş çifti böylece Lazca'da, 'Buyurun konaklayın' anlamına gelen 'Ela Dicini' adını taşıyan tekerlekli pansiyonu yıkım ekiplerinden kurtarmış oldu. Yıkım ekibi Milli Park sahası dışına çıkarılan pansiyonu yıkamayınca yayladan ayrıldı.BAKANLAR SÖZ VERDİ AMA YIKILDI
Evinin yıkılması sırasında gözyaşlarına boğulan Mustafa Durmuş, dedelerinin yaşadığı yaylada kendilerinin de yaşamlarını sürdürdüklerini belirterek, alanın Milli Park ilan edilmesiyle mağdur olduklarını söyledi.

Durmuş, “Benim evimi yıktılar. Ben burada hem yaşıyor hem de turizmcilik yapıyordum. Şimdi yapacak hiçbir şeyim kalmadı. Ne yapacağımı bilmiyorum. Çocuklarımı nasıl okutacağım? Yazın Tarım Bakanı Mehdi Eker ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ buraya gelip bana misafir olmuşlardı. Durumu onlara anlattım. Valiyi benim yanımdan aradılar. Bana müsaade edeceklerini söylemişlerdi. Ama şimdi evimi yıktılar” dedi.

Durmuş, evini kurtaramadığını ancak pansiyonu tekerlekli olması nedeniyle kurtardığını belirterek, “Tekerlekli pansiyonu Milli Park sahası dışına çıkararak Belediye sınırlarına götürdüm. Böylece onu yıkamadılar” diye konuştu.FİLMİ 1989'DA ÇEKİLDİ
Kartal Tibet'in yönettiği ve senaryosunu Erdoğan Tünaş'ın yazdığı 'Gülen Adam' 1989'da çekildi.

Başrollerinde Kemal Sunal, Aydan Burhan, Ahmet Sezerel ve Bilge Zobu'nun başrollerini paylaştığı filmin konusu ise şöyle: Yusuf Şaplak (Kemal Sunal), gülerek doğan ve her olaya gülerek tepki veren bir adamdır. Yusuf'un bu durumu doktorların ilgisini çeker. Herkes onun ağlayacağı olayı beklemektedir. Bu sırada Yusuf hayat şartlarıyla da boğuşur. Ev alacak parası olmadığı için gecekondu yapar, gecekonduyu da belediyenin yıkım ekiplerinden kurtarmak için tekerlekli bir platformun üzerine inşa eder. Film, çekildiği dönemdeki hayat şartlarını, fairliği, gece kondu yıkımlarını ve bunların karşısında akıllıca düşünen bir adamın başına gelenleri anlatır.


Kaynak:
Bu haber toplam 5456 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri