Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kemal Unakıtan:Krizden kurtuluş yok

16 Aralık 2008 / 13:34
"Ekonomilerin normal işleyişine dönmesi bir tarafa, krizin derinleşmesi alınan kararların etkinliğine ilişkin soru işaretleri yaratıyor"

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, küresel krizle ilgili olarak, şu ana kadar alınan önlemlerin piyasaları tam olarak sakinleştirmeye yetmediğini belirterek, "Ekonomilerin olağan işleyişine dönmesi bir tarafa, krizin giderek derinleşmesi, atılan adımların etkinliğine ilişkin soru işaretleri yaratıyor" dedi.

Unakıtan, Genel Kurulda 2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Kanunu Tasarısının sunumunu yaptı.

Unakıtan, AK Parti Hükümetleri döneminde gelir artırıcı, harcama azaltıcı politikalarla birlikte yapısal reformların gerçekleştirildiğini, bütçe disiplininin sağlandığını bildirdi. 2009 Yılı Bütçesini hazırlarken, eğitim, sağlık, sosyal nitelikli ve bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılmasına yönelik harcamalara öncelik verdiklerini kaydeden Bakan, bu bütçeyle küresel mali krize karşı Türk ekonomisinin dayanıklılığının artırılmasını, vatandaşların hayat kalitesinin yükseltilmesini ve beşeri sermayenin niteliklerinin geliştirilmesini amaçladıklarını söyledi.

"Krizden kaçış yok"


Dünyanın, 1929 büyük ekonomik bunalımından sonraki en büyük krizi yaşadığını kaydeden Unakıtan, ABD'de konut piyasasındaki kredilerden başlayan krizin, dünyadaki tüm ülkelere yayıldığını belirtti.

Unakıtan, "Gelişmiş, gelişmekte olan ve az gelişmiş tüm ülkeler krizden etkileniyor. Yani bu krizden tüm dünya nasibini alıyor. Bundan kaçış yok. Etkilenmemek diye bir şey söz konusu değil. Az veya çok herkes etkileniyor. Bu kriz, dünya ekonomik sistemini derinden etkiliyor. Dünyada talep düşüyor, özel tüketim daralıyor, dış ticaret yavaşlıyor" diye konuştu.

Dünya ekonomilerinin gittikçe küçüldüğünü, resesyona girdiğini bildiren Unakıtan, resesyonun teknik tabiriyle "Bir ülkenin iki çeyrek üst üste küçülmesi" anlamına geldiğini, bir ekonomide düşük oranlı da olsa büyüme varsa o ülkede resesyondan bahsedilemeyeceğini söyledi.

Dünyanın büyük ekonomilerinin arka arkaya resesyona girdiğine dikkati çeken Unakıtan, Japonya, ABD ve Avro kullanan 15 Avrupa ülkesiyle diğer bazı ülkelerin küçülen büyüme oranlarını verdi.

"Sakinleştirmeye yetmedi"


Kemal Unakıtan, 1929 ekonomik bunalımından beri böyle bir kriz görülmediğini, bunun için, dünyanın krizi yönetme kabiliyetinin de zayıflamış olduğunu söyledi.

Bugüne kadar birçok ülkenin mali önlem paketlerini ardı ardına açıkladığına dikkati çeken Unakıtan, "Bu paketlerle ekonomik daralmanın sona erdirilmesinin yanı sıra bozulan dengelerin olumluya çevrilmesi amaçlandı. Şu ana kadar alınan önlemler piyasaları tam olarak sakinleştirmeye yetmedi. Ekonomilerin olağan işleyişine dönmesi bir tarafa, krizin giderek derinleşmesi atılan adımların etkinliğine ilişkin soru işaretleri yaratıyor" diye konuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 1048 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri