Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Evren' adıyla devleti dolandırmışlar!

09.05.2010 13:25
Dün Kenan Evren'in bir tablosunun devlet müzesine 300 bin TL'ye satıldığı ortaya çıkmıştı. Evren ise 'Biri benim adımı kullanıp çıkar sağlamış' derken...

Dün Kenan Evren'in bir tablosunun devlet müzesine 300 bin TL'ye satıldığı ortaya çıkmıştı. Evren ise 'Biri benim adımı kullanıp çıkar sağlamış' derken akıllara Selçuk Parsadan olayı geldi.

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ve Kenan Evren arasındaki 'tablo' polemiği sürüyor

12 Eylül 1980 darbesinin lideri Kenan Evren’in yaptığı bir tabloyu Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nin 1998’de 300 bin TL’ye satın aldığını, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay önceki gün açıklamıştı.

Bakan Günay, ’Sıradan bir resime bu parayı verenleri bulup devleti zarara uğratmaktan haklarında suç duyurusunda bulunacağım’ demişti.

‘ADIMI KULLANMIŞLAR’

Evren, POSTA’ya dün şunları söyledi: “Benim tabloma kim 300 bin TL verir? Söylenen doğruysa, birileri adımı kullanıp çıkar sağlamış. Ayrıca Ertuğrul Günay’ın 12 Eylül’den ötürü bana kuyruk acısı var.”

12 Eylül’de kapatılan CHP’nin milletvekili olan Ertuğrul Günay, DEV YOL ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle 1 yıl hapis yatmıştı.

ALLAH’A HAVALE’

Bakan Ertuğrul Günay dün şunları söyledi: “Evren’in bir tablosunun hatırı sayılır bir paraya devlet tarafından alındığı doğru.

Fiyatı abartılı söylemiş olabilirim. Tam rakamı yakında açıklayacağım. Diğer konuya gelince... Ben o kişiyi 12 Eylül’deki tavrı nedeniyle Allah’a havale ettim.”

SELÇUK PARSADAN OLAYINDA NE OLMUŞTU

Türkiye “Parsadan olayı”nı 90’ların ortasında duydu. Emekli Orgeneral Necdet Öztorun’un adını kullanarak DYP’ye 30 bin üye kazandırmayı vaat eden Parsadan, dönemin Başbakanı Tansu Çiller’den, daha doğrusu örtülü ödenekten 5.5 milyar lira almıştı. Çiller, Yüce Divan’dan dönmüş, DYP hükümeti de iktidardan düşmüştü. Dönemin Adalet Bakanı Şevket Kazan’ın kendisine olayın saklanması için 4 milyon mark teklif edildiğini bile söylemişti.

Bu haber toplam 1150 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri