Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kendi uçağını kendin yap!

21 Mayıs 2008 / 09:37
'Kanat'lanan uçacak.

Hafta sonu İstanbul'da yapılacak Flugtag Yarışması'nda ön elemeyi geçen 35 takım kendi icadı araçlarla en çok havada kalmak için yarışacak.

Kısa sürede olsa gökyüzüne havalanmak isteyen insanların, kendi yaratıcı güçleriyle yaptıkları garip görünüşlü araçlar bu hafta sonu ilk kez Caddebostan Sahili'nde yarışacak. 1991'den beri dünyanın her yerinde yapılan ve yoğun ilgi gören bu yarışmada, 4 kişilik takımlar kendi imkanlarıyla motorsuz bir hava aracı yapıyor. Kimi yarışmacılar bisikletlerine plaj şemsiyesi bağlarken, kimi de küçük el arabalarını kartondan bir uçağa çeviriyor.

HAVADA KALMA YARIŞI

Elemeleri geçen takımların isimleri de projeleri kadar ilginç. Deliler adlı grup Köpekbalığı projesiyle, İstanbul Kanatlarımın Üzerinde ekibi Boğaziçi Köprüsü'yle, Yusuf Yusuf ekibi Yusufçuk Böceği ile, İnce Belli grubu İnce Belli çay bardağı maketiyle, Çamaşırcı Güzelleri çamaşır makinesi ile, Truva takımı Truva atı ile, Kovalasın Tavşanlar ekibi Şapka ve Tavşan ile, Kelaynaklar kelaynak maketiyle denize çakılacak. 586 başvurudan 37 tanesi yarışmaya hak kazanırken yaratıcı uçuş makinelerini hazırlayanlar arasında Sorumluluk Sahibi, Hottiri Gottiri, Samsun Kelaynakları, Flying Turkey's, Çıkı Çıkı Bom, Florance Nightingale ve Uçan Lazımlık, Kır Kartalı, Çukurova Üniversitesi Havacılık Kulübü, Çılgın Pelikan, Voltran gibi ekipler hazırlıklarını tamamladı.

Motorsuz olan ve tamamen insan gücüyle hareket eden araçlar Caddebostan'da kurulacak iskeleden havalanacak ve 6 metre uçarak denize çakılacak. Pilot zorunlu olarak denize düşerken, diğer takım oyuncuları da denize düşmekte serbest bırakılıyor.

Yeni Şafak - Mücahid Yapıcı

Bu haber toplam 1474 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri