Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kene Rusya'yıda Korkutuyor

25 Haziran 2008 / 09:13
Türkiye'de onlarca kişinin ölümüne neden olan keneler Rusları da korkutuyor
Rusya'nın Stavrapol bölgesinde ateşi yükselerek hastaneye başvuran 43 kişiye KKKA teşhisi kondu.


Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan Stavrapol bölge yöneticisi İrina Kovalçuk, Beşpagir bölgesinden KKKA hastalığı nedeni ile önceki gün hayatını kaybeden kişinin bir kene tarafından ısırıldığını söyledi. Kovalçuk, bir haftadır hastanede uygulanan tedavi yöntemlerine hastanın cevap vermediğini açıkladı. Kovalçuk, kendi bölgelerinde 19 yerleşim yerinde KKKA hastalığına yakalanan hastaların hastaneye başvurduğunu ifade etti.

Kene sayısının geçen yıla göre iki kat arttığına dikkat çeken yetkili, özellikle Mayıs ve Haziran aylarında kenenin daha tehlikeli olduğuna dikkat çekti. Bu yıl yine önceki yıllardan farklı olarak Temmuz ayında da kene virüsünün etkin olmasını beklediklerini kaydeden Kovalçuk, "Virüs daha çok kenenin doğrudan ısırması ya da teması yolu ile bulaşıyor. Kan yolu ile virüsün bir başkasına bulaşma ihtimali çok yüksek. Bunda deri temasına da dikkat etmek gerekir" dedi.

KKKA hastalığının Stavrapol bölgesinin yanısıra Astrahan ve Rostov bölgelerinde de görüldüğü belirtiliyor. KKKA salgınının Türkiye ve Rusya'nın yanı sıra, Kazakistan, Ukrayna, Özbekistan, Bulgaristan, Pakistan, Çin ve özellikle de Güney ve Doğu Afrika ülkelerinde de görüldüğüne dikkat çekiliyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 784 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri