Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kene Uyarılarını Dikkate alın!

30 Haziran 2008 / 12:46
Uzmanlar uyarıyor, bakanlık boy boy kene afişleri asıyor ama yinede uyarılara kulak asmıyoruz!
Tüm kene uyarılarına rağmen, Türkiye keneyle mücadeleyi bir türlü sağlamayamadı. İstanbul'da rastlanan keneler ise ölümcül virüsleri taşıdığı ortaya çıktı. Son üç hafta içinde keneleri elleriyle çıkaran onlarca kişiyi kaybettik!

Taksim The Marmara Otel'de gerçekleştirilen 'Viral Haemorrhagic Fevers' konferansında İstanbul il sınırları içerisinde toplanan kenelerin ölümcül virüs taşıdığı ortaya çıktı. İstanbul kırsalında sığır ve kamplumbağalardan kene toplayan Ziraat Yüksek Mühendisi Derya Ulaşoğlu, kenelerin Ankara Üniversitesi'nde incelendiğini ve raporda İstanbul'daki kenelerin nairovirüslü kenenin en aktif taşıyıcısı olan 'Hyalomma marginatum marginatum 'türüne ait olduklarını söyledi.

Keneyi eline aldı öldü!
Gümüşhane'de kenenin ısırdığı kişi, tedavi gördüğü Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde öldü. Alınan bilgiye göre, Gümüşhane'nin Şiran ilçesine bağlı Örenkale köyünde yaklaşık 10 gün önce vücuduna yapışan keneyi kendisi çıkartan S.Ö. (78), bir süre sonra yüksek ateş şikâyetiyle Şiran Devlet Hastanesine başvurdu.

Buradaki tedkikin ardından Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı ön teşhîsi ile Erzurum'daki Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilerek Enfeksiyon Hastalıkları Servisinde tedavi altına alınan S.Ö, müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Şiran Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer, S.Ö'nün cenazesinin alınması için Erzurum'a araç gönderildiğini, cenazenin bugün karantina tedbirleri alınarak Örenkale köyünde toprağa verileceğini söyledi
Kaynak:
Bu haber toplam 858 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri