Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Kenesavar' keklikler umut

23 Mayıs 2008 / 08:33
'Kenesavar' keklikler devletin umudu oldu.

Havaların ısınması ile birlikte kene kâbusu yeniden başladı. Özellikle piknikçilerin korkulu rüyası haline gelen keneyle mücadelede yeni bir yöntem geliştiren devlet, umudunu kekliklere bağladı.

Çevre ve Orman Bakanlığı, keneleri yok etmesi için seri bir şekilde keklik üretimine başladı. Üretime özel sektörün katılımını sağlamak için de keklik teşviki getirildi. Halk arasında 'kenesavar' olarak anılmaya başlanan keklikler özel korumaya alındı. Belli bölgelerde keklik avı yasaklandı.

Kene ile mücadelede keklik yönteminin uygulandığı ilk yer, vakaların en sık yaşandığı Yozgat oldu. Pilot bölge seçilen Yozgat ile Kahramanmaraş'ta keklik ve sülün üretim merkezi kuruldu. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Mustafa Kemal Yalınkılıç'ın verdiği bilgilere göre, Türkiye'nin en modern tesisinin olduğu Yozgat'ta 10 bin, K.Maraş'ta ise 5 bin keklik yetiştirildi. Ülke geneline yaygınlaştırılacak proje kapsamında Afyon, Gaziantep ve İzmir'de de üretim tesisi kurulacak. Ülke genelinde keklik sayısını artırmaya çalıştıklarını anlatan Genel Müdür Yalınkılıç, "Kurduğumuz keklik ve sülün istasyonları ile özel sektörü destekliyoruz. Hedefimiz 2012'de 1 milyon keklik ve sülüne ulaşmak. Keklikler haşeratla beslendiği için kene mücadelesinde oldukça yararlı." dedi. Yalınkılıç, keklik yetiştirmek isteyen kişilere hem anaç keklik hem de eğitim verdiklerini söyledi. Türkiye'de sayıları 70 bin olan belgeli avcıların da bu konuda duyarlı olduğunu ifade etti. Keklik avlamanın Yozgat'ta yasaklandığını belirten AK Parti Yozgat Milletvekili Mehmet Çiçek ise tesisler kuruluncaya kadar kenelerle yurtdışından getirilen ilaçlarla mücadele edildiğini anlattı. Bu ilaçların kene ve süneyi yok etmediğini dile getiren Çiçek, tarımsal ilaçlamanın hayvanlara zarar verdiğini ifade ederek, keklik yönteminin daha etkili olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak:
Bu haber toplam 742 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri