Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Keşmir de Gerilim Tırmanışta

05 Ağustos 2008 / 12:59
Keşmir'de Müslüman ve Hinduların ayrı ayrı protesto gösterilerinde polis ateşi ile 1 Müslüman 2 Hindu protestocu öldürüldü.
Keşmir'de orman arazilerinin Hindu tapıanğına ayırlmak istenmesi üzerine çıkan olaylar giderek büyüyor. Hindu yönetiminin uyugulamasını protesto etmek isteyen Müslümanlarla Hindular arasında çatışma çıktı. Protestocu Müslümanlara, Hinduların saldırması üzerine Keşmirli Müslümanlar tepki olarak kepenk kapattı.

Hindistanlı yetkililer, Hindular ve Müslümanlar arasındaki gerginliğin artması ve 3 protestocunun ölmesi üzerine Hinduların Keşmir'e ekonomik abluka uygulamasına engel olacaklarını açıkladılar.

Başkent Srinagar'da Müslümanların bir protestosu sırasında gözyaşartıcı bomba mermisinin isabet etmesi üzerine Müslüman bir protestocu öldü. Polis, Müslümanlarla polis arasındaki çatışmalarda 20'den fazla kişinin yaralandığını kaydetti. Ayrıca, Hinduların çoğunlukta bulunduğu Samba semtinde otomobil ve jeeplere saldıran kalabalığa polisin ateş açması üzerine 2 Hindu protestocu öldü. Polis sözcüsü "Onlarca yaralı var" dedi.

Müslümanlar, toprak devri planının Hinduları Keşmir'e yerleştirmek için hazırlanan bir plan olduğunu ileri sürüyorlar.

MÜSLÜMANLAR KEPENK KAPATTI

Hindular'ın Müslümanlara saldırılar düzenlemesi üzerine Müslüman esnaf bugün kepenk kapattı. Müslümanlar Jammu'da Hindular'ın Müslümanlara saldırılarını protesto ediyor.

Müslüman lider Seyid Ali Şah Geylani, "Jammu bölgesinde Hindu fanatiklerin saldırdığı Müslümanlarla dayanışma içinde olduğumuzu göstermeliyiz." dedi.

Bu arada, Hindu fanatiklerin Müslümanlara saldırılar düzenlediği Jammu'da Hindu liderlerden Shri Amarnath Yatra Sangrash Samiti, "Toprak talebimizde ısrar ediyoruz. Arazi verilsin." dedi. Bölgede Hindu protestocularla polis arasında meydana gelen çatışmalarda 20'si polis en az 50 kişi yaralandı.
Bu haber toplam 940 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri