Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Keşmirli Müslümanların sesine kulak verin

25 Ağustos 2008 / 11:48
Keşmir'in Hindistan yönetimi altında bulunan ve Müslümanların çoğunlukta olduğu bölgesinde polis, düzenlenecek protesto gösterisi öncesinde üç lideri gözaltına aldı.
Hindistan baskısı nedeniyle sıkıntı yaşayan Müslüman gruplar, eyalette ilan edilen sokağa çıkma yasağına rağmen protesto gösterisi düzenlemeyi planlıyor. Hükümet, aylardır gerginlik yaşanan eyalette önleyici bir tedbir olarak bugün saat yerel saatle 04.00'ten itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini bildirmişti. Hindistan hükümeti, Keşmir'deki liderlerden bazılarının yaşamına yönelik tehditler olduğunu ifade etti, ancak ayrıntılı açıklama yapılmadı. Sokağa çıkma yasağının ardından bölgede binlerce asker ve polisin devriye gezdiği, halktan evlerinde kalmalarının istendiği duyuruldu.

"HİNT HÜKÜMETİ SİVİLLERİ ÖLDÜRÜYOR"

Bölgedeki Müslüman liderlerden Syed Ali Şah Gilani, hükümetin kendilerini hedef aldığını, Şeyh Aziz ile birçok sivili öldürdüğünü belirtti. Hükümetin şimdi de barışçıl mücadeleyi baskı altına almaya çalıştığını aktaran Gilani, bölgedeki ana muhalefet ittifakı Hürriyet Konferansı yanlısı 20 kadar kişinin de dün gece polis baskınlarında tutuklandığını söyledi.

Yasaktan önce, dün gece yüzlerce Müslüman Srinagar sokaklarında meşaleler taşıyarak, Hindistan'dan ayrılma ve referandum düzenlenmesi taleplerini içeren sloganlar attı. Yaklaşık iki aydır bağımsızlık yanlısı gösterilerin yapıldığı Keşmir'in, üç haftadır genel grevin hüküm sürdüğü Srinagar'da yarın büyük bir miting düzenlenmesi planlanıyordu.

Keşmir'deki olaylar, Haziran ayında hükümetin bölgedeki ormanlık bir araziyi bir Hindu tapınağına tahsis etmesiyle patlak vermişti. Çıkan olaylarda çoğu gösterici 34 kişi hayatını kaybetmiş, 500'den fazla kişi yaralanmıştı.

HİNDİSTAN BÖLGEDE BASKI UYGULUYOR

Hindistan işgali altındaki Keşmir'in özgürlüğünü isteyen ayrılıkçı grupla ile Hindu hükümete bağlı güvenlik güçlerinin arasında 17 yıldır süren şiddet olaylarında 42 binden fazla insan yaşamını yitirdi.

1952'de Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde Hindistan'la Pakistan arasında imzalanan barış anlaşmasıyla Keşmir halkı arasında Pakistan veya Hindistan'dan hangisini tercih ettikleri konusunda bir referandum yapılması kararlaştırılmıştı. Ancak o tarihten bu yana Hint yönetimi bu anlaşmanın gereğini yerine getirmeyerek herhangi bir referandum yapmadı. Keşmir'in Hindistan işgali altında kalan kısmında yaklaşık 13-14 milyon insan yaşıyor. Bu nüfusun yaklaşık yüzde 85'i Müslüman. Müslüman olmayan nüfusun da önemli bir kısmı Hindistan hükümetinin uyguladığı nüfus kaydırma politikasıyla oluşturulmuş durumda.

Gerginlik aynı zamanda iki ülkeyi silahlanma konusunda tehlikeli bir yarışın içine soktu. Karşılıklı yarış sebebiyle Hindistan ve Pakistan tüm bölgeyi tehdit edecek miktarda nükleer silah sahibi oldu.

Bu haber toplam 720 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri