Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kevin McCarthy Öldü

13.09.2010 13:58
96 yaşındaki ABD'li sahne ve sinema sanatçısının ölüm nedeni açıklanmadı

Amerikalı oyuncu Kevin McCarthy'nin tedavi gördüğü, Cape Cod Hastanesi sözcüsü Dave Riley, 96 yaşındaki sanatçının hayatını kaybettiğini açıkladı ancak ölüm nedeni hakkında bilgi vermedi. Pekçok sahne, televizyon ve film yapımında rol alan McCarthy, 1951 yılında çevirdiği, yazar Arthur Miller'ın 'Satıcının Ölümü' adlı eserinin film versiyonunda canlandırdığı Biff Loman karakteriyle En İyi Yardımcı Oyuncu Oscar ödülüne aday gösterilmişti.

Sanat hayatına 1938 yılında rol aldığı Broadway'de sahnelenen, 'Abe Lincoln in Illinois' (Abraham Lincoln Illinois'te) ile giren McCarthy en çok, küçük bir kasabayı uzaylıların istilasından kurtarmak için boş yere çabalayan bir kasaba doktorunu canlandırdığı, 1956 yapımı 'Invasion of the Body Snatchers' adlı düşük bütçeli bilim kurgu filmle tanındı.

UNUTULMAZLAR ARASINDA YER ALDI
Amerikan Film Enstitüsü tarafından 2008 yılında tüm zamanların en iyi 10 bilim kurgu filminden biri olarak seçilen film, ABD Kongre Kütüphanesi Ulusal Film Kayıt Defteri'ne girme başarısını da gösterdi. Don Siegel'ın yönetmenliğini yaptığı, pekçok uzman tarafından, "kendi döneminin komünizmle mücadele korkularının bir metaforu" olarak değerlendirilen filmde, McCarthy'nin, panik içinde, trafikte seyreden araçların içine daldığı ve "Onlar insan değil", "Sıra sizde" diye bağırarak insanları uyarmaya çalıştığı sahne sinemaseverlerin hafızasında en çok yer eden unutulmaz sahneler arasında yerini aldı.

McCarthy ayrıca 1980'li yıllarda Türkiye'de gösterime giren Flamingo Yolu dizisinde canlandırdığı Claude Weldon karakteriyle de tanınıyordu.

Bu haber toplam 1240 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri