Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KEY siteleri bile çökertti

28 Temmuz 2008 / 18:00
Günler öncesi duyurusu yapıyan KEY sorgu sitesi aşırı yoğunluktan kilitlenince banka önlerinde uzun kuyruklar oluştu.
Konut Edindirme Yardımı (KEY) alacaklar ve ödenecek tutara ilişkin listeler dün Resmi Gazete'nin, bugün de Emlak Konut GYO'nun internet sitelerinde yayınlanırken, yoğun ilgi nedeniyle bu sitelere giremeyen veya Ziraat Bankası şubelerine gidip aldıkları tutarı düşük bulan bir çok vatandaş, Ankara'da Tasfiye Halindeki Emlak Bankası KEY Birimine, diğer şehirlerde de Ziraat Bankası şubelerine gidiyor.

Tasfiye Halindeki Emlak Bankasının Yönetim Burulu Başkanı Zeki Sayın, sabahtan beri çok sayıda vatandaşın KEY Birimine gelmesi nedeniyle çalışamaz hale geldiklerini belirtirken, ''Biz, kurumlardan gelen ve doğrulatıp liste haline getirdiğimiz her türlü bilgiyi Emlak Konut GYO'ya aktardık. Bizim vatandaşa verebileceğimiz herhangi bir bilgi yok. İtirazlar önce çalışılan kuruma yapılmalı'' dedi.

Sayın, yaptığı açıklamada, vatandaşların yardım tutarları ile ilgili bilgiyi ancak ilgili internet sitesinden ve Ziraat Bankası şubelerinden öğrenebileceğini belirtirken, şunları söyledi:

''İnternetten bilgi alamayan veya şubeye gidip de kendisi için belirlenen yardım tutarını beğenmeyen vatandaşlar, bize geliyor. Bizim, ne listeler hakkında ne de yardım tutarı hakkında vatandaşa bilgi vermemiz mümkün değil. Vatandaşın her türlü itirazını, öncelikle çalıştığı kuruma, oradan sonuç alamazsa çalıştığı sosyal güvenlik kuruluşuna yapması gerekir. Bizim bu aşamada bir şey yapmamız mümkün değil. Çalışmalarımızı bitirdik ve elimizdeki bütün bilgileri Emlak Konut GYO'ya devrettik.''

Listede sadece sosyal güvenlik numarası bulunan vatandaşların da itirazlarını önce çalıştıkları kuruma, ardından sosyal güvenlik kurumuna yapması gerektiğini vurgulayan Sayın, bu itirazlar sonucunda yeni bilgiler gelirse, yeni listeler oluşturularak Emlak Konut GYO'ya gönderileceğini, buna istinaden de ödeme yapılabileceğini belirtirken, bu durumda 1 milyon 305 bin kişinin bulunduğunu hatırlattı.

ZİRAAT BANKASI, 166 MİLYON YTL ÖDEDİ
Edinilen bilgiye göre, Ziraat Bankası bugün saat 15:30 itibariyle 282 bin kişiye 166 milyon YTL ödedi. Bunun 70 binini ATM'den yapılan ödemeler oluşturdu.

Genellikle ödemelerde fazla yoğunluk yaşanmadığını belirten yetkililer, yoğunluğun daha çok, internetten listelere giremeyen vatandaşın, şubelere gidip ne kadar alacağını öğrenmek istemesinden kaynaklandığını anlattı.

Yetkililer, ''Vatandaş, TC kimlik numarasındaki son iki haneye dikkat etmeden (Başbakan açıkladı, ödemek zorundasınız) diye geliyor. İnternetten listeye giremeyen, gelip şubeden soruyor. Bu nedenle yoğunluk yaşanıyor. 10 kişiye sorgulama yapılıp, birine ödeniyor. Sabah saatlerinde bu nedenle birkaç ilde, birkaç şubede yoğunluk yaşanırken, ilerleyen saatlerde hiçbir yoğunluk yaşanmadı'' açıklamasında bulundu.

BAZI ŞUBELER NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ İSTEDİ
Bu arada, bazı şubelerin ödemelerde nüfus cüzdanı fotokopisini istemesi vatandaşların tepkisini çekerken, Ziraat Bankası Bankkartı olduğu halde bazı vatandaşların paralarını alamadığı belirlendi.

Banka yetkilileri, TC kimlik numaraları tutsa bile listelerdeki isimler ile banka kartlarındaki isimleri birbirini tutmayan vatandaşlara kart hesabından ödeme yapılmadığını bildirdiler. Söz gelimi listede kişinin ismi ''M. Teoman Güzel'' olarak yer almışsa, Bankkartta ''Mehet Teoman Güzel'' yazıyorsa, bu kişinin banka kartı hesabına KEY parası yatırılmadı. Bu kişinin, TC kimlik numarasına bakarak belirlenen ödeme gününde banka şubesine başvurması gerekiyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 748 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri