Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KEY yanlış hesaplandı

05 Ağustos 2008 / 14:16
KEY ödemeleri yanlış mı hesaplandı. 9 yıl sistemde kalan bir kişi 1300 lira aldı. Gerçekte alması gereken rakam bakın ne?
Türkiye Kamu-Sen, Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerinde üyelerinin hak kaybına uğradığını iddiasıyla yeniden hesaplama yapılması istemiyle Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Kamu Sen'e göre KEY ödemeleri yanlış hesaplandı. 9 yıl sistemde kalan bir kişiye 3 bin 300 YTL civarında ödeme yapılması gerekirken bin 300 YTL ödeme yapıldı...

Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş “hükümetin KEY hesaplarını sendikalardan kaçırdığını” iddia etti.

Yokuş, KEY'lerin ilk Mart 2007'de hak sahiplerine ödeneceğinin duyurulduğunu ancak aradan geçen 14 aya rağmen hesapların bir türlü doğru yapılamadığını öne sürerek, 9 yıl sistemde kalan bir kişiye 3 bin 300 YTL civarında ödeme yapılması gerekirken bin 300 YTL ödeme yapıldığını, bunun da hak mağduriyetine neden olduğunu savundu.

“Hükümet, 8,5 milyon işçi, memur ve emeklinin parasını gasp etmiştir” diyen Yokuş, KEY ödemelerindeki hesaplamaların iptal edilerek, yeniden hesaplama yapılması için dava açtıklarını söyledi.

Yokuş, 9 yıl sistemde kaldığını, bin 396 YTL alması gerekirken hesabına 59 YTL yatırıldığını savundu.
Kaynak:
Bu haber toplam 926 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri