Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ki Moon: "Durum yürek parçalayıcı"

20 Ocak 2009 / 17:48
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, üç hafta süren İsrail saldırılarından sonra ziyaret ettiği Gazze'de gördüğü sahnelerin "yürek parçalayıcı" olduğunu söyleyerek, gördüklerinden "çok derin üzüntü duyduğunu" ifade etti.
Ki-moon, Birleşmiş Milletler'in Gazze şehrindeki merkez binasında meydana gelen tahribat karşısında ise, "dehşete kapıldığını" belirtti. Ki-moon, "Bu manzara karşısında neler hissettiğimi ifade edemiyorum" diye konuştu.

BM'nin İsrail tank topçusu tarafından bombalanan merkez binasında bir basın toplantısı düzenleyen Ki-moon, "Bugün burada gördüklerimden çok derin üzüntü duydum" dedi.

Gazze'ye insani yardımların dağıtımı için bir değerlendirme ekibi kurmayı planladığını kaydeden Ki-moon, İsrail birliklerinin, Gazze'de aşırı güç kullanmasını da kınadığını söyledi. Bununla birlikte İsrail topraklarına roket saldırılarının da, "kabul edilemez" olduğunu vurgulayan Ki-moon,
Gazze'deki sivil ölümler için "kapsamlı bir soruşturma" başlatılması çağrısında bulundu.

Ki-moon, "BM bu konuda elinden geleni yapacaktır" diye konuştu. BM Genel Sekreteri ayrıca, "Gazze'ye girişlerin açılması ve iyileşme sürecine girilmesi için Filistin'in birlik olmaya ihtiyacı var" dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 852 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri