Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıç gerekçeli kararın tarihini verdi

08 Eylül 2008 / 22:19
Yeni Adli yılın açılış töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, iki kritik davanın gerekçeli kararı için tarih verdi.

Anayasa Başkanı Haşim Kılıç, ''AK Parti hakkındaki kapatma davasının gerekçesinin Ekim ayının ilk haftasını bulacağını'' söyledi.

Kılıç, adli yılın açılışı dolayısıyla TBMM'de düzenlenen törende gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''AK Parti hakkındaki kapatma davasıyla ilgili gerekçenin ne zaman tamamlanacağını'' sorması üzerine Kılıç, ''Gerekçe zannediyorum Ekim ayının ilk haftasını falan bulur. Biraz öyle gözüküyor'' dedi.

''Üniversitelerde türban serbestliği getiren Anayasa değişikliğine ilişkin kararın gerekçesinin ne zaman tamamlanacağı'' yönündeki soruya da Kılıç, ''İkisi birlikte çıkacak'' cevabını verdi.

Haşim Kılıç, ''Protokol konusuyla ilgili bir yazı yazacağınızı söylemiştiniz'' denilmesi üzerine, ''Cumhurbaşkanlığına yazıyı yazdım, evet'' dedi.

Kılıç bir başka soru üzerine, yazıyı Cuma günü Cumhurbaşkanlığına gönderdiğini söyledi.

''Yazıda protokol konusunun anayasal konuma getirilmesini mi ele aldınız?'' sorusuna Kılıç, ''Normal bildiğimiz şeyler yazdığımız'' karşılığını verdi.

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in bugünkü adli yılın açılışında yaptığı konuşmada protokol konusuna değindiğinin hatırlatılması üzerine Kılıç, Gerçeker'in konuşmasında ''haklı olarak bazı şeyleri vurguladığını'' ifade etti.

Kılıç, ''Cumhurbaşkanlığına gönderdiği yazıyla ilgili herhangi bir yanıt gelip gelmediğinin'' sorulması üzerine ''Hayır daha görüşmedik'' dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 846 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri