Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıç ne demek istedi?

31 Temmuz 2008 / 19:31
Ankara kritik süreci geride bıraktı. Şimdi siyaset Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın ''Anayasal ve yasal değişiklikler yapılsın'' önerisini tartışıyor.
CNN TÜRK'ün yayınına katılan AKP'li Sadullah Ergin "Şu aşamada bir hazırlık yok, daha sonra tartışılabilir" dedi.

MHP ise "Değişiklikler mutabakatla yapılsın" derken, CHP "gerilimi büyütür" gerekçesiyle karşı çıktı.

AKP, Anayasa'nın değişmesi gerektiğini her fırsatta dile getirirken, bunun için 2007 seçimlerden hemen sonra harekete geçti, ancak istenen değişiklik gerçekleştirilemedi.

Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından AKP'nin şimdilik böyle bir hazırlığı yok, ama AKP'liler yeni dönemde gündemlerinde olabileceği mesajını verdi.

Sadullah Ergin, "Şu anda bugünden yarına anayasa çalışması başlatıyoruz demek erken. Yeni dönemde çalışma ortamı oluşturabilirsek elbette neden olmasın" derken, AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ise, "Gerekçeyi gördükten sonra daha sağlıklı değerlendirme yapabiliriz. Talebin muhatabı tüm siyaset kurumu."

AKP'liler "Anayasal ve yasal değişikliklerin toplumsal uzlaşmayla ele alınması gerekir" diyor, MHP ise mutabakat zeminini Meclis'te kurulacak uzlaşma komisyonu olarak gösterdi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural, "Bu konuda esas inisiyatif iktidar partisine aittir. İktidar partisi ve anamuhalefet sorunun çözümü konusunda diyalog ve uzlaşma arayışı olursa, elbette MHP olarak gerekli katkıyı ortaya koyarız" dedi.

MHP daha önce gündeme getirdiği "Siyasi parti kapatmak zorlaştırılsın ama siyasilere siyaset yasağı da getirilebilsin" önerisinin hala arkasında, ancak Vural, şu anda Meclis'te anayasa değişikliği için zemin ve dialog ortamının olmadığı görüşünde

Oktay Vural "Konu belki yeni yasama yılında gündeme gelebilir" dedi.

CHP'ye göre ise şu anda adım atmak yanlış. CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, "Yeniden gerilimleri büyütecek bir düzenleme şu aşamada doğru değil. Münferit olarak gördüğümüz tek şey dokunulmazlıktır" sözleriyle partisinin görüşlerini dile getirdi.
Kaynak:
Bu haber toplam 750 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri