Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu 16 yıl geriden geliyor

28 Ocak 2009 / 09:10
Başbakan Erdoğan, 'İstanbul'un varoşlarını çizmelerimi giyerek dolaşacağım' diyen Kılıçdaroğlu'a, '16 yıl geç kalmış.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada CHP'den İstanbul Belediye Başkan adaylığını açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu'nu kastederek, “Biliyorsunuz geçenlerde birisi çıkmış diyor ki (Ben İstanbul'un varoşlarını çizmelerimi giyerek dolaşacağım). Arkadaşlar tam 16 yıl geç kalmış. Artık oralarda da modern şehircilik var beyefendi. Sen herhalde başka yerlerden bahsediyorsun' dedi.
ADRES SORSAN BULAMAZ

Başbakan Erdoğan Kılıçdaroğlu'na yönelik eleştirilerini şöyle sürdürdü: 'Şu hale bakın; İstanbul'a büyükşehir belediye başkan adayı atayacaksınız, İstanbul'un bir ucuna koysanız, 'seni şurada bekliyoruz' deseniz, adresi bulamaz. Çizmeyle dolaşacakmış. İstanbul'da çizmeyle dolaşacak yer mi kaldı? O, 1992 yılındaydı. O zaman biz çizmeleri giydik, İstanbul'un o ilçelerini, Bağcılar, Güngören, Esenler, Kartal, Pendik tüm buraları ta Tuzla'ya kadar, ayağımızda çizmelerle dolaştık. Seçim kampanyalarını öyle yaptık. Doğru ama şimdi oralar kalmadı. Şimdi oraların tamamı asfaltlarla döşendi. Artık oralarda da modern şehircilik var beyefendi. Sen herhalde başka yerlerden bahsediyorsun. Ama CHP'li belediyelerin bu tür yerleri olabilir, doğrudur. Ama İstanbul'da böyle bir şey söz konusu değil.”

CHP'nin Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adaylarının, genel başkanlarının “akla hayale gelmedik vaatler sıraladıklarını” ifade eden Erdoğan, “Neymiş, kömür dağıtmayacaklarmış ama ayda 600 TL yardım yapacaklarmış. Bunu da evdeki kadının banka hesabına yatıracaklarmış. Arkadaşlar, hatırlıyorsunuz, 1 anahtar, 5 anahtar hikayesini... Bunlar aynı yolu takip ederler. Ama bunlar bire beş vermiyorlar, çok daha fazla veriyorlar. Daha ileri gidiyor. 'Eğer böyle söylersek belki tutar da şu ulaşamadığımız iktidara ulaşırız' hevesi içindeler. Hesap ortada, kitap ortada.... Halep oradaysa arşın Ankara'da. Oturur hesabını yaparsın. Ayıptır. Böyle atıp tutmayla bu iş olmaz' diye konuştu.

PROJE DEĞİL ÇAMUR ÜRETİYORLAR

Erdoğan, belediyeciliğin AK Parti'nin işi ve bu konuda da uzman olduğunu, 5 yılda bütün boyutlarıyla gösterdiklerini ifade ederek, “Bunların başka işi yok. Plan ve proje üretmek yerine, çamur üretmeyi tercih ediyorlar. İşte biz 3Ç dediğimiz olayı, 1992'de, 1994'de İstanbul Büyükşehir kampanyasında söyledik. Yani, çöp, çukur, çamur... Niye? İstanbul o zaman öyleydi. Yani CHP belediyeciliği vardı İstanbul'da. Çöp vardı, çamur vardı, çukur vardı. Tabii bunu bilmeyenler ancak çizme giymekten bahsediyor. Çok geç kaldı. Artık biliyorsunuz atı alan Üsküdar'ı geçti. Bu iş bitti. Genel siyasette onların tarzı bu. Şimdi öyle anlaşılıyor ki yerel siyasette de bu tarzı, bu metodu sürdürecekler. Genel Başkanları aylardır bas bas bağırıyor. Özellikle fakir fukaraya kömür, yardım dağıtmamızı kıyasıya eleştiriyor. Yanındakiler de aynı şeyi söylüyorlar.”

KAOSTAN RANT TARZIMIZ DEĞİL

Çamur atmak, karalamak, kötülemek, gerilimden çıkar sağlamaya çalışmak ve kaostan rant elde etmenin tarzları olmadığını belirten Erdoğan, Türkiye genelinde yaptıkları 130 bin derslikle, 400 hastane, 337 bin konutla, 9 bin kilometre duble yolla, Marmaray ve enerji projeleriyle, tarıma sağlanan desteklerle, açılan 112 adalet sarayıyla milletin huzuruna çıkacaklarını anlattı. Erdoğan, bugüne kadar yaptıklarını anlatacaklarını kaydederek, “Paramıza kazandırdığımız itibarı, ülkemize kazandırdığımız saygınlığı, 127,5 milyar dolara çıkardığımızı ihracatı anlatacağız. Fakir fukarayla dayanışmamızı, sosyal yardımlarımızı, yoksullukla, yolsuzlukla, yasaklarla yaptığımız mücadelemizi meydanlarda anlatacağız. Bu ülkeye musallat olan çete ve mafyaları temizlemek için gösterdiğimiz kararlılığı ve milleten aldığımız cesareti, seçim öncesinde verdiğimiz bu sözü yerine getirdiğimizi anlatacağız.


Kağıttepe İstanbul'un neresinde!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı kadir Topbaş, “Sayın Kılıçdaroğlu daha istanbul'da neler olduğunu bilmiyor. Gültepe'yi ilçe yapıyor, Kâğıthane'ye Kağıttepe diyor. Önce İstanbul'u ve belediyeyi tanımalı. Gelsin ona şehir rehberi hediye edeyim” dedi. Üsküdar'da halka hitap eden Topbaş, CHP'nin İstanbul adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklendi. Kılıçdaroğlu'nun İstanbul'u tanımadığını vurgulayan Kadir Topbaş “Sayın Kılıçdaroğlu önce İstanbul'u öğrenecek. 'Elektronik Şehir Rehberi' verebiliriz, İstanbul'a çok gelişmiş bir elektronik rehber yapacağız diyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin çok gelişmiş elektronik şehir rehberinden haberi yok” diye konuştu. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın İstanbul için açıkladığı yönetim modelinin tek partili döneminden kalma olduğunu söyleyen Topbaş. “Biz Belediye Başkanımız ile Meclis Başkanımızı ve Genel Sekreterimizi atadık diyor. Bu tek partili dönemden kalmış bir uygulamadır' dedi.


Bu haber toplam 764 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri