Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu Atalay'ı hedefledi

22 Ekim 2008 / 12:25
CHP'nin son dönemki yıldızı Kemal Kılıçdaroğlu bu kez İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ı hedef aldı. İşte Atalay'ın suçlandığı konu...
CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'a “İçişleri Bakanı Beşir Atalay, milletvekili olmadan önce, Zekeriya Karaman'ın yönetim kurulu başkanı olduğu Kanal 7'ye herhangi bir danışmanlık hizmeti vermiş midir?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu yazılı soru önergesinde, İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre Atalay'ın RTÜK Başkanı Zahid Akman ve Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman'la birlikte, 5 Ocak 1999'da “Nehir Medya Yayıncılık Filmcilik Tanıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi”ni kurduğunu, ticari faaliyetleri birlikte sürdürdüklerini iddia etti.

Almanya'daki Deniz Feneri e.V. davasında mahkeme yargıcının, Karaman ve Akman'ı yolsuzluğa karışmakla suçladığını, bu kişileri “yolsuzluğun Türkiye'deki asıl failleri” olarak gösterdiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a şu soruları yöneltti:

- “Bu şahıslarla ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yürüteceği soruşturmalarda gerekli objektifliği gösterebileceğine inanıyor musunuz?

- Almanya'da görülen dava sırasında Alman güvenlik makamları, yolsuzluk iddialarıyla bağlantılı olarak Zahid Akman hakkında Türk Interpol'üne yaptıkları bilgi yardım taleplerine cevap verilmediğini belirtmiştir. Bu gelişme, Sayın Atalay'ın Sayın Akman ve Sayın Karaman'la geçmişteki ortaklığı nedeniyle tarafsızlığını artık koruyamayacağını göstermez mi?

- Deniz Feneri Derneği'nin İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı dernekler mevzuatı başlıkla kitabın 10 bin adet basımını üstlendiği gazetelerde yazılmıştır. Bu durumda İçişleri Bakanlığı bu dernek karşısında tarafsızlığını koruyabilir mi? Sayın Atalay bu görevde olduğu süre içinde, bu soruşturmanın kamuoyunu vicdanını tatmin edecek boyutta yürütülmesinin mümkün olmadığını siz de düşünüyor musunuz?

- Sayın Atalay milletvekili olmadan önce, Kanal 7'ye danışmanlık hizmeti vermiş midir? Böyle bir ilişki varsa, Sayın Atalay'ın Sayın Karaman ve Sayın Akman karşısında tarafsızlığını koruyabileceğine inanıyor musunuz?”
Kaynak:
Bu haber toplam 866 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri