Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başörtülülere sahip çık!

08.11.2010 13:11
Kılıçdaroğlu, hükümeti, sigortasız çalıştırılan başörtülü kızlara sahip çıkmaya çağırdı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin İstanbul'da merdiven altı atölyelerde sigortasız çalıştırılan başörtülü kızlara sahip çıkmadığını belirterek eleştirdi.

Kılıçdaroğlu, "Sık sık türbanı siyasal olarak kullanan siyasal iktidarın unutmaması gereken; türbanlı kızlarımızı seviyorsanız, İstanbul'un merdiven altı atölyelerinde 10 binlerce genç kız sigortasız çalışırken, ey hükümet siz nerdesiniz." dedi.

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu'yu ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sendikaların, demokrasinin olduğu kadar sosyal devletin de vazgeçilmez unsurları olduğunu belirtti. Örgütlenmenin olmadığı, emeğin birleşmediği yerde sosyal devletten söz edilemeyeceğini aktaran Kılıçdaroğlu, taşeron işçiliğin insan onuruyla bağdaşmadığını kaydetti.

CHP olarak taşeronlaşmayı kaldıracaklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, kayıt dışı çalışmanın da Türkiye'nin önemli sorunlarından olduğunu aktardı. Türkiye'de çalışanlardan çok daha fazla sigortasız çalışanlar bulunduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Sık sık türbanı siyasal olarak kullanan iktidarın unutmaması gereken, türbanlı kızlarımızı seviyorsanız, İstanbul'un merdiven altı atölyelerinde 10 binlerce genç kız sigortasız çalışırken, ey hükümet siz nerdesiniz.? Onların izin hakkı yok. Köle düzeninde çalışan bu kızlara acaba hükümet sahip çıkıyor mu?" diye sordu.

Türk-İş'in daha cesur, daha aktif olmasını beklediklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Bize oy veren, vermeyen, emeğiyle geçinen her işçiye sahip çıkacağız. Tıpkı Tekel işçilerine sahip çıktığımız gibi. Rize'deki çay işçilerinin haklarına sahip çıktığımız gibi. Başkanın söylemleri gönlümüze su serpti." dedi.

"ÇALIŞANLAR, İŞSİZLER KONUSUNDAKİ PROJELERİNİZİ BEKLİYORUZ"

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu ise dünyada sosyal demokrat partilerin asıl tabanını işçilerin ve sendikaların oluşturduğunu hatırlattı. "Ziyaretinizi, kucaklaşmanın göstergesi olarak görüyorum." diyen Kumlu, Ulusal İstihdam Stratejisi yapılırken, sadece işveren kesiminin isteklerinin yerine getirildiğini savundu.

Kumlu, "Esnek çalışma modelleri, özel istihdam büroları, kıdem tazminatının budanması, bölgesel asgari ücret gibi işveren kesiminin talepleri oluşturmamalı. Taşeron işçi anlayışı terk edilmelidir." dedi.

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, çalışanlar, işsizler, taşeron çalışanlar ve sorunları konusunda yaptığı açıklamaların çalışma yaşamında heyecana neden olduğunu ifade ederek, Kılıçdaroğlu'nun projelerini merakla beklediklerini söyledi.

Bu haber toplam 832 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri