Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu Baykal'ı ezdi geçti

15.07.2010 00:00
Ali Atıf Bir liderlerin Haziran ayı form grafiğini açıkladı

Son günlerde yaşanan hareketli gündem, partileri ve liderlerini de etkileyebiliyor. İşte liderlerin geçtiğimiz ay ki form grafikleri.


Bugün gazetesi yazarı Ali Atıf Bir, her ay köşesinden yayınladığı liderler form grafiğinin Haziran ayı sonuçlarını açıkladı. İlk defa listeye giren Kemal Kılıçdaroğlu iyi bir başlangıç yaparak 21.5 ile ikinci sıraya yerleşmeyi başardı. Açıklanan verielre göre, BBP lideri Yalçın Topçu ve YTP lideri Abdullatif Şener hariç, diğer liderlerin form grafiğinde de artış görüldü.

İşte o yazı...

Ve beklediğimiz araştırma sonucu geldi!

Kılıçdaroğlu da listeye girdi
TNS'nin her ay yapmış olduğu liderlerin form grafiğinde ilk kez CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun performansını görüyoruz: \\%21.5.

Bu ne demek? Bu Baykal'ın bu araştırma yapıldığından bu yana (ki ben 2002'den bu yana yayınlıyorum) ulaşamadığı bir performansa Kılıçdaroğlu ulaşmış demek.

Yani Kılıçdaroğlu rüzgarı sadece medyanın gazı değil, gerçek! (Ya da gaz etkili oldu rüzgara yol açtı)

CHP seçmeni Kılıçdaroğlu'nun şu anda onaylıyor.

Kılıçdaroğlu MHP seçmeninden onay aldı
Hatta Kılıçdaroğlu MHP seçmeninden bile onay aldığını varsayabiliriz. Çünkü Bahçeli'nin performansı geçen ay üç puan düşmüş görünüyor. Bu da çok normal.

Son dönemde CHP ile MHP ulusalcı çizgide neredeyse eşleşti. Bahçeli söylemini farklılaştırmaz ise seçmen "kazanana" oynamak isteyip oyları CHP çatısı altında birleştirmek isteyebilir.

Erdoğan 3 puan yükseldi
Erdoğan ise son ayda yaptıklarıyla formunu 3 puan artırmış. Kılıçdaroğlu rüzgarı karşıda da başka bir yaprak kımıldamasına neden olmuş gibi. Bu formlardan AK Parti'ye \\%38-42, CHP'ye 27-31, MHP'ye 12-16 bandında oy çıkar.

Sarıgül en iyiler arasında
Sarıgül haziran ayı sonuçlarında \\%7.2 ile hâlâ dördüncü performansı en iyi lider. Haziran ayı sonuçları Sarıgül'ün TDP'den vazgeçme kararının etkilerini yansıtmıyor. Bu nedenle Sarıgül'ün gerçek performansını görmek için temmuz ayı sonuçlarını beklemek daha doğru olur.

Topçu ve Şener'de gerileme
Kurtulmuş pazar günü yapılan kongre hazırlıklarının etkisiyle performansını 2.4 puan arttıranlardan. Türker de 2.6 puan artış gözlenirken BBP lideri Topçu 0.7, TP lideri Şener ise 1.6 puan form kaybetmiş görünüyorlar.

Seçim barajı \\%7'nin altına düşürülmez ise yine gelecek seçimde Meclis'te üç parti olacak gibi. Düşürülürse BDP de potaya girer. Milletvekili dağılımı tamamen liderlerin performanslarına bağlı.

Erdoğan her şeye rağmen yükselişte, Kılıçdaroğlu ise rüzgarını devam ettirme çabasında. En önemli avantajı ise henüz potansiyel seçmenine "itici" gelecek bir tavrının olmaması.

Hiç kuşku yok ki iyi oynayan kazanacak. Bizde TNS'nin form araştırmasını yorumlayıp bu köşede size aydınlatmaya çalışacağız. Bizden ayrılmayın.

Liderlerin Form Grafiği

Liderler           Mayıs 2010            Haziran 2010

Erdoğan                      29.5                 32.5

Kılıçdaroğlu               -                     21.5

Bahçeli                       13.0                 10.0

Sarıgül                         7.5                 7.2

Kurtulmuş                  3.9                  6.3

Türk                            6.2                  6.1

Ecevit                         4.3                  6.1

Şener                          5.5                  3.9

Cindoruk                    2.0                  3.6

Pamukoğlu                 2.6                  3.0

Çelik                           2.0                  2.5

Topçu                         3.2                  2.5

Türker                         1.0                  3.6

Kaynak: TNS, 2000 kişi, Türkiye kır-kent temsili.

Çekirgelik
"Kendin akıllı değilsen, akıllı birini boş yere dinlersin." Publilius Syrus

Bu haber toplam 1000 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri