Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu'ndan metrobüs iddiası

21.05.2009 13:37
CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'un trafik sorununu çözmek amacıyla 60 milyon Euro ödenerek Hollanda'dan satın alınan
CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında 29 Mart seçimlerinde Başkanlığına aday olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilgili iddialarda bulundu. İstanbul'un trafik sorununu çözmek için tercihli yol yapıldığını ve bu yollarda kullanılmak üzere Hollanda'da Phileas marka otobüslerin satın alındığını belirten Kılıçdaroğlu, Büyükşehir Belediyesi tarafından 'teknoloji harikası' olarak tanıtılan bu otobüslerin verimli olmadığını, İstanbulluya hizmet etmediğini ifade etti. Bu konudaki eleştiriler üzerine Kadir Topbaş'ın, firma yetkililerinin açıklama yapacağını duyurduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, beklenen açıklamanın dün firma yetkilileri tarafından İstanbul'da yapıldığını kaydetti. Kılıçdaroğlu, otobüslerin alımıyla ilgili şartnameyi hazırlayan ve otobüsleri alan belediyenin, kamuoyunun beklediği sorulara cevap veremediğini, firma yetkililerinden medet umduğunu anlattı.

Teknoloji harikası olarak tanıtılan bu araçların önemli bir kısmının İETT garajlarında onarım ve bakım beklediğini, yani çalışmadığını öne süren Kılıçdaroğlu, Topbaş'ın 23 Nisan'da yaptığı '1 Mayıs'ta araçların tamamı devreye girecek' açıklamasına rağmen araçların hala garajlarda olduğunu dile getirerek, “O zaman bu araçlara neden 60 milyon Euro ödedik?” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın yaptığı resmi açıklamada araçların doğrudan üreticiden alındığını bildirildiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, aynı açıklamada firmanın denetlendiğinin ve şartnameye aykırı imalata izin verilmediğinin belirtildiğini söyledi. Bu açıklamaların doğru olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, araçların İETT garajında tamir ve onarım beklediğini söyledi.

Şartnamenin Phileaslar firmasına göre hazırlandığını iddia eden Kılıçdaroğlu, adrese teslim bir ihale yapıldığını ve bunun belediyenin internet sitesinde itiraf edildiğini dile getirdi. Kılıçdaroğlu, İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Gerçek'in 2007'de hazırladığı fizibilite raporunda da metrobüs projesi için değerlendirilen iki otobüs seçeneğinden Capacity otobüsünün finansal değerlendirme göstergelerinin, Phileas otobüsüne göre önemli ölçüde daha iyi olduğunun vurgulandığına işaret etti. Bu ayıplı malın iade edilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“İstanbul'da yokuş çıkamayan bu teknoloji harikası otobüsler tüm İstanbulluların gözlerinin önünde çekici ile garaja taşınırken biz bu otobüslerin kimler tarafından teknoloji harikası olarak takdim edildiğini sormayacak mıyız? Türkiye Avrupa'nın en büyük otobüs üretim merkezidir. Kendi ülkesinde üretilen ve ihraç edilen otobüsler varken İstanbul Büyükşehir Belediyesi, hangi gerekçe ile yurt dışından dünyanın en pahalı otobüslerini alır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Hollanda'nın ekonomik krizini çözmeye memur edilmiş bir belediye değildir. Burada yapılacak ilk şey bu ayıplı malların süratle Hollanda'daki firmaya iade edilmesi ve bu konuda yapılan tüm sözleşmelerin kamuoyuna açıklanmasıdır”.

Kılıçdaroğlu, gazetecilerin sorularını da cevapladı. Firmanın Türkiye'de temsilciliğinin bulunup bulunmadığı sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, firmanın İstanbul'da temsilcisinin olduğunu ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, alımı doğrudan firmadan yaptığını açıkladığını söyledi. Kılıçdaroğlu, firmanın Türkiye'deki temsilcisinden şu ana kadar herhangi bir açıklama gelmediğini de belirtti. Alınan metrobüslerin şoförsüz de gidebileceğinin söylendiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, Türkiye'de böyle bir yol olmadığını vurguladı
Bu haber toplam 800 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri