Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu da Ergenekoncu çıktı

11.07.2010 13:56
Ergenekon sanığına röportaj veren Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın 6 yıllık yasadışıdinleme kayıtları ile yakalanan gazetecilere sahip çıktı

Tutuklanıp serbest kalan Ergenekon sanığı Adnan Akfırat’a röportaj veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hem Ergenekon sanıklarına hem de Başbakan Erdoğan’ın yasadışı yollarla yıllarca telefonlarının dinlenip sonra da İP’in yayın organlarında yayınlanmasına destek verdi.

KONGREDEKİ VAADİNİ TEKRARLADI

Birçok yöneticisi Ergenekon’da sanık olan İşçi Partisi’nin yayın organları Ulusal Kanal ve Aydınlık Dergisi için Ergenekon sanığı Adnan Akfırat’ın sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Genel Başkan seçildiği kongrede Ergenekon sanıklarına selam gönderdiği “Özel yetkili savcı ve mahkemeleri kaldıracakları” iddiasını tekrarladı. Ergenekon savcılarının önce isimleri belirleyip sonra o kişiler hakkında delil yarattığını iddia eden Kılıçdaroğlu “Bir hukuk garabeti” eleştirisi yaptı. 

İP’Lİ SANIKLAR İÇİN İLGİNÇ SAVUNMA

JİTEM’in maaşlı yazarı olduğu ortaya çıkan Ergun Poyraz ile Mustafa Balbay’ın hangi gerekçelerle tutuklu olduğunun belli olmadığını iddia eden Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın 6 yıl boyunca yasadışı dinlenerek elde edilmiş görüşmeleri ev ve işyerlerinde çıkan İP’in yayın organlarının yöneticisi iki Ergenekon sanığına da ilginç sözlerle sahip çıktı. Kılıçdaroğlu “İçerde iki gazeteci arkadaşımız var. Sayın Başbakan’ın bir telefon konuşmasını yayınladılar diye. Yıllardır pek çok konuşma gazetelerde yayımlandı” dedi.

İÇERDE İTİBAR ENDİŞESİ YAŞAMIYORLAR

Ergenekon davasının siyasi bir dava haline geldiğini savunan Kılıçdaroğlu, normalde cezaevine düşenlerin itibarı zedelenirken, Ergenekon’dan içeri girenlerin itibarının arttığını öne sürdü. Kılıçdaroğlu, Bu davada tutuklu olanlara kamuoyu desteğinin büyük olduğunu iddia etti.

 

Başbakan’ı 6 yıl dinlediler

Kılıçdaroğlu’nun tutuklu olmalarını eleştirdiği Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım ve Ulusal Kanal İstihbarat Şefi Ufuk Akkaya’da Başbakan’ın 6 yıl yasadışı dinlendiğini gösteren dinleme kayıtları çıkmıştı. İki sanığın ev ve işyerlerindeki aramalarda ele geçirilen CD’lerdeki telefon konuşması kayıtlarının Erdoğan’ın 1999-2004 arasında yasadışı yollarla dinlendiğini ortaya çıkarmıştı. CD’de Cemil Çiçek, Ali Babacan, Hilmi Güler, Egemen Bağış, Mehmet Ali Talat, Kadir Topbaş, Melih Gökçek, Remzi Gür, Münci İnci, Cüneyd Zapsu, Alvaro De Soto, John Hanford, Bülent Alirıza, Yalçın Balcı, Murat Yetkin, Serdar Denktaş ve Hakan Aygün’ün de yasadışı dinlenmiş görüşmeleri bulunmuştu.

İstifa ettirilen Başkan karşılamaya gelmedi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu, Balıkesir’in bazı ilçelerini kapsayan programı için gittiği İzmir’de, İl Başkanı Ekrem Bulgun istifaya zorlandığı için il başkansız bir ekip karşıladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başta olmak üzere ilçe belediye başkanları tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu, kalabalık yüzünden yürümekte zorlandı.  İstifa eden CHP İzmir il yönetimi yerine gelecek yönetimin belirlenmesi konusunda bir çalışma olup olmadığı sorulan Kılıçdaroğlu “Görevlendirmelerle ilgili herhangi bir belirleme yok. Bunun için yetkili organmız MYK gerekeni yapacaktır” dedi .

Balıkesir’in ilçelerinde de halka hitap eden Kılıçdaroğlu, Altınova’da anayasa değişikliğiyle yapılan yargı reformunu eleştirdi. Kılıçdaroğlu Ayvalık’taki konuşmasında da “Ayvalık’tan referandumda ‘hayır’ oyu çıkacağına inanıyorum. 12 Eylül’de sandık geliyor, bu bizim ilk sınavımız. Temiz siyaseti isteyenler, ‘hayır’  diyecek’’ dedi

Bu haber toplam 1686 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri