Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu'na partisi de sahip çıkmadı

08.03.2010 17:33
CHP'li Kılıçdaroğlu'nun, "Toplumsal barış için genel affa varız" açıklamasına AK Parti ve MHP sıcak bakmazken CHP de destek vermedi.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun, “Toplumsal barışın bir parçası olacaksa genel affa 'evet' deriz” önerisi hem CHP içinde hem de AK Parti ve MHP'de eleştiri konusu oldu.

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, “Gündemimizde genel af yok” dedi. CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, “Türkiye'de halen terörle mücadele ediliyorsa, terör dağdan şehirlere inmişse, bir af söz konusu olamaz” açıklaması yaptı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın tepkisi ise ilginç oldu: "Birbirinizi çimdikleyin"

CHP'li Kılıçdaroğlu'nun dün Batman'da yaptığı genel afla ilgili açıklama siyasetin ana gündem maddelerinden biri oldu. AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ genel merkeze girişinde bu konudaki soruya, "Gündemizde genel af yok" diyerek yanıt verdi.

ARINÇ: BİRBİRİNİZİ ÇİMDİKLEYİN
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kılıçdaroğlu'nun Batman’da yaptığı konuşmayı gazetelerden okuduğunu belirterek şunları söyledi:
“Oldu mu şimdi bu? Ben gazetelerin yalancısıyım. Sayın Kılıçdaroğlu 'Biz genel affa taraftarız' diyor. Yanlış duymadınız, birbirinizi çimdikleyin. Diyor ki, 'Genel af istiyoruz'. Yani genel af olduğu zaman o bizi itham ettikleri, suçladıkları Öcalan, İmralı'dan çıkacak, evine gidecek demektir. Genel affın içine bir istisna koyamazsınız. E sen bununla bizi suçluyordun, aklımızdan geçmeyen şeyleri bize iftira atarak, 'Bunlar vatan hainidir, bölücüdür.' diyordun. Sadece onları suçlamayalım, başkaları da bu lafları söylüyordu. Peki şimdi sen 'Genel af istiyoruz' diyorsun. Nerede, Batman'da.

ARINÇ'TAN KILIÇDAROĞLU'NA ÜÇ SORU
O zaman üç sorum var. Batman'da söylediğini Ankara'da da tekrar edecek misin? Hele hele Alaşehir'e gelip, burada da konuşacak mısın?
İkincisi bu senin konuştukların mı, yoksa Baykal da mı aynı düşünceye sahip? Senin düşüncense niçin sadece Batman'da konuşuyorsun, CHP bunu kabul edecek mi?

İNANAMADIM
Bugün gazetelerde bunu okuduğumda inanamadım. 'Genel af istiyoruz' demek demokratik açılıma bu taraftan da olsa bir destek midir, yoksa rüşveti kelam gibi, 'Batman'da bunu söylersem beni alkışlayacak 10 kişi çıkar' diye mi düşündü Kılıçdaroğlu?
Bugün mutlaka sayın Baykal'ın ya da parti yönetiminin 'Biz Kemal Kılıçdaroğlu gibi düşünüyoruz, genel aftan yanayız' demesini bekliyoruz. Aksi taktirde bu kendi düşüncesidir. 'Biz parti olarak böyle bir düşünceye sahip değiliz' açıklamasını yapmaları lazım.” 

CHP'DEN DE TEPKİ VAR
CHP yönetimini açıklamaya çağıran Arınç'ın talebine CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay yanıt verdi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Çanakkale'de bulunan Okay genel affın ön şartının, toplumsal barış olduğunu ifade etti.

Okay, toplumsal barış için önce terörün bitmesi, anaların gözyaşının dinmesi, silahların bırakılması, dağdaki teröristin teslim olması ve terörle yaşayan bir ülke olmaktan çıkılması gerektiğini söyledi. Okay, “Bundan sonra, çok doğal ki bir barış ve kardeşlik projesi olarak, ondan sonraki süreçte genel af düşünülebilir” dedi.

Okay, genel affı, “yeni, temiz bir sayfa açmak, geçmişin tartışmalarını geride bırakmak” olarak tanımlayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ama bugün Türkiye'nin gündeminde toplumsal barışa, toplumsal barışın sürecine ilişkin beklentiler gerçekleşmiş durumda değildir ve gerçekleşme sürecinde de değildir. Türkiye'de halen terörle mücadele ediliyorsa, terör dağdan şehirlere de inmişse; teröristler can almaya devam ediyorsa, bu konjonktürde bir af söz konusu olamaz. Ama af, bir toplumsal uzlaşmadır. Toplumsal uzlaşmanın konjonktürü oluşmadan, toplumsal uzlaşma için af olmaz. Önce affın alt yapı koşulları oluşur, ondan sonra ihtiyaç varsa, bu Türkiye'nin gündemine gelebilir.”

MHP'DEN TEPKİ
Kılıçdaroğlu'nun genel af önerisine MHP'nin yanıtı ise sert oldu. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır şunları söyledi:
"Genel affı dillendiren arkadaşımıza sormak lazım. Hangi ihtiyaca binaen 'genel af' diyor. Bunun cevabını o arkadaşımızdan almak lazım. Bu konunun aslında hükümetin konusu olması gerekir. Hapishaneler doldu taştı. Anlaşılıyor ki yatırılacak yer kalmadı. Ama genel af çok ciddi bir konudur. Genel affı konuşmak bugün ülkemizin ihtiyacı değildir. Genel af sözünü eden Sayın Kılıçdaroğlu bunun gerekçesini de açıklamak durumundadır. MHP olarak bizim bu konuda bir talebimiz, bir kararımız, bir düşüncemiz şu aşamada bulunmamaktadır. Türkiye'nin ihtiyacı genel af değil, işsizliktir, yoksulluktur, açlıktır, ekonomidir. Bunları tartışmak gerekir."

Bu haber toplam 1014 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri