Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu hakkında şok iddia

14.11.2009 16:13
Çağlayangil’in “Dersim’de Kürtler fare gibi zehirlendi” dediği kişinin, CHP’li Kılıçdaroğlu olduğu öne sürüldü

1937-1938 Dersim olaylarını anlatırken “Mağaralara iltica etmişlerdi. Ordu zehirli gaz kullandı. Mağaraların kapısının içinden. Bunları fare gibi zehirledi.

 

Yediden yetmişe o Dersim Kürtlerini kestiler” diyen eski bakanlardan İhsan Sabri Çağlayangil’in bu sözleri kendisi de Tuncelili olan CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’na anlattığı ortaya çıktı.

 

Ses kaydı internet sitelerinde bulunan röportajı iddiaya göre Kılıçdaroğlu eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel aracılığıyla 1987 yılında Çağlayangil’in Bursa’daki evinde yaptı.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Milletvekili Onur Öymen’in 10 Kasım’da Meclis’te görüşülen Kürt açılımına karşı çıkarak Dersim olaylarını kastedip “Atatürk müzakere etmedi, gereğini yaptı” sözleri üzerine dönemin Malatya Emniyet Müdürlüğü’nde görevli olan eski bakanlardan İhsan Sabri Çağlayangil’in verdiği bir röportajda “Ordu zehirli gaz kullandı. Mağaraların kapısının içinden. Bunları fare gibi zehirledi” şeklindeki sözleri yeniden gündeme geldi.

 

Röportajın ses kaydının bir bölümü çeşitli internet sitelerinde yayımlandı. Çağlayangil ile bu röportajı yapan ise tanıdık bir isim çıktı. İddiaya göre, röportajı kendisi de Tuncelili olan CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu yaptı. İddianın sahibi olan Tunceli eski Baro Başkanı avukatı Hüseyin Aygün Taraf’a konuştu.

 

Susunca, konuştum

 

Bu bilgiyi bizzat bir yıl önce Tunceli’ye gelen Kılıçdaroğlu’ndan duyduğunu söyleyen Aygün “Kılıçdaroğlu Tunceli merkezde bulunan akrabalarının evine gelmişti. Orada sohbet ediyorduk. Dersim tarihiyle ilgili konuşmaya başladık. Bu konuda yazdığım kitaplarımı biliyordu. Kılıçdaroğlu’nun Dersim’e duyarlı biri olduğunu biliyorum. Bana, dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’in aracılığıyla, eski bakanlardan Çağlayangil ile 1987 yılında Bursa’daki evinde bir röportaj yaptığını anlattı.

 

Ben de merak ettim. Kendisine sordum. Yaptığı röportajı uzun uzun anlattı.
Ses kaydı internet sitesine de düşen röportajın bir bölümünde geçenleri bana anlattı. Zaten ses kaydını dikkatle dinlerseniz soru soran kişinin Kılıçdaroğlu olduğu anlaşılır” dedi.

 

Öymen’in Dersim’e ilişkin sözlerine rağmen Kılıçdaroğlu’nun sessiz kalması ve hiçbir tepki vermemesinden dolayı bu bilgiyi kamuoyu ile paylaşmaya karar verdiğinin söyleyen Aygün “Bu çok önemli gerçeği ortaya çıkaran Kılıçdaroğlu gibi yakından tanıdığımız bir siyasetçinin Öymen’e büyük bir tepki göstermesi gerekiyordu. Öymen’i eleştirmemesi bizi çok üzdü. Çünkü Kılıçdaroğlu Dersim’de devletin bize ne yaptığını iyi biliyor. Bu konudaki sessizliğe üzüldüğümüz için bunları anlatma gereği duydum”dedi. Aygün, “38 Dersim”in kendileri için hala kanayan bir yara olduğunu söyledi.

 

TARAF

Bu haber toplam 1198 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri