Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu'ndan iddialı çıkış

03.09.2010 16:12
CHP lideri Kılıçdaroğlu referandum öncesi ilginç bir cümle sarfetti.

CHP lideriKemal Kılıçdaroğluözgür demokratik bir toplum oluşturulduğunda darbelerin söz konusu olmayacağını belirterek, “Kim darbe girişiminde bulunacaksa o tankın önüne önce ben duracağım” dedi.

Demokrasinin olduğu yerde askeri vesayetten bahsedilemeyeceğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "Ama askere karşı çıkacağız diye yargı bağımsızlığından da vazgeçemeyiz" dedi. Kılıçdaroğlu yargının hukuk fakültelerinden başlamak üzere mutlaka düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

"ASKER YETKİLERİNİ AŞIYOR"

Kılıçdaroğlu'na yöneltilen en önemli sorulardan biri darbeyle ilgili oldu. Kılıçdaroğlu, "Asker yetkilerini aşıyor mu" sorusuna "Aşıyor" yanıtı vererek şunları söyledi:

"Biz iç hizmet yasasını değişterelim dedik. Yasa değişince biter mi? Tabi bitmez. Darbe yapan kendi hukukunu yapıyor sonuçta. Yasada şu bu var mı diye bakmıyor. Darbe başarılı olunca kendi hukukunu yapar. Bunun caydırıcı olması sivillerin içselleştirmesine bağlıdır. Özgür demokratik bir toplum yaratırsanız darbe neden olsun. Kim darbe girişiminde bulunacaksa o tankın önüne önce ben duracağım diyorum. Ve darbeyi engeleyeceğiz. Halkın gücüne güveneceğiz. Siz halkı bilinçlendirriseniz onlara güven verirseniz halk niye darbeyi alkışlasın."

Bu haber toplam 1064 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri