Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu bir ajana sahip çıktı

07.10.2009 20:27
CHP'li Kılıçdaroğlu'nun listesinde yer alan Parvus Efendi'nin kim olduğun öğrenince çok şaşıracaksınız. Bilgiler mason üstadlığıyla sınırlı değil...
Atılgan Bayar/Akşam

CHP'nin Parvus Efendi'sinin gerçek adı Alexander Israel'dir ve...

Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Tayyip Erdoğan'a nispet yaptığı açılım listesindeki bir ismi görünce gözlerim yerinden oynadı:
Parvus Efendi!
Kim yahu bu, diyeceksiniz... Anlatayım...

Bu adamın gerçek adı, Alexander Israel Helphand.
Adından da anlayacağınız gibi, bir Yahudi. Ama bu Alman/Rus vatandaşının Yahudi kimliğinden çok daha farklı vasıfları var.
Bir kere Alman, Rus ve Osmanlı ihtilallerinde bu ülkelerde bulunuyor ve ihtilalleri kışkırtıyor.
Aktif bir Bolşevik teoriysen.
Ve fakat, 2. Meşruiyet'ten sonra Osmanlı'da, hem ülkeyi bölünmeye götüren İttihat ve Terakki'yi; hem de daha sonra Türk Milliyetçiliği'nin kurucularını doktrine ediyor.

Ziya Gökalp, Yusuf Akçura ve Tekin Alp (Moiz Kohen)'e teorik ağabeylik yapıyor. Milliyetçi yayınlarda, yazılar yayınlıyor.
İttihat ve Terakki üzerindeki etkisiyle, Osmanlı'nın Almanya'nın yanında 1.Dünya Savaşı'na girmesini kışkırtıyor.

Savaş süresince silah ticareti yapıyor, dünyanın sayılı zenginlerinden biri oluyor ve Lenin devrimini finanse ediyor.
Lenin ise, devrimden sonra, ortalığı karıştırabileceği endişesiyle onu ülkeye kabul etmiyor.
1924 yılında, dünyanın en zengin adamlarından biri olarak ölüyor.
Buraya kadar okuduklarınız gözünüzün önüne bir profil getirmiştir.

Şimdi daha ileri gidelim ve Kılıçdaroğlu'nun açılım listesindeki Parvus Efendi, yani Alexandre Israel Helpland hakkında İLK KEZ BU SÜTUNDA OKUYACAĞINIZ BİLGİLERE GEÇELİM:

Parvus Efendi aynı zamanda büyük bir Mason üstadıydı. Ama o devirdeki Masonluğu bugünkülerle karıştırmayın. Dönemin Mason localarında gizli ama doğrudan siyaset planlaması yapılıyordu.
Moskova'daki Uranis locasına üyeydi.

Türkiye'de Abdülhamit'in devrilmesinde büyük rol oynayan ve merkezi Rusya'da olan Astrea locasını, Abdülhamit'in burnunun dibinde oluşturmuştu.
Keza, kendi yetiştirmesi Jalobinsky, ilk Siyonist örgüt olan Meskala'yı İstanbul'da kurmuştu.
Tarihte şöyle bir baktığımızda; Osmanlı'yı Filistin'i kaybedeceği bir savaşa girmesi konusunda teşvik eden bu adamın, tesadüf bu ya, o topraklarda yeni bir devlet kurulmasının teorik altyapısına da aynı zamanda katkıda bulunmuş olduğunu görüyoruz.

Türk sosyalistleri ve milliyetçileri ise Parvus Efendi'yi çok sevmişti. Değil mi ki, hem bolşevikti hem de Türk Milliyetçiliği'ne teorik katkılarda bulunuyordu... O vakit Lenin ona kapıları kapatsa da, iyiydi... Parvus Efendi onlara 'anti-emperyalist' yüzünü göstermişti sadece...
Peki CHP'nin açılım listesinde hangi niteliğiyle yer alıyor Parvus Efendi?
Bu soruya da, Kılıçdaroğlu cevap versin, zahmet olmazsa...

PARVUS EFENDİ AJANMIŞ

Sabah yazarı Engin Ardıç'ın köşe yazısı...

Parvus Efendi

Başbakan partisinin kongresinde bir konuşma yaptı, "sahip çıkılması gereken değerli kişiler" listesi verdi, muhalif basın üç gündür tartışıyor... Başbakan'a uyuzluk olsun da torba dolsun...
Nasreddin Hoca'nın "şuna değdi, buna değmedi" hesabı gibi, "şu var da bu neden yok" geyiği ayyuka çıktı.

Başbakan'ın listesini, Kemal Kılıçdaroğlu da beğenmemiş. Beğenmesi beklenemezdi.
Ancak Sayın Kılıçdaroğlu, bu gibi durumlarda hemen akla gelen Yaşar Kemal, Aziz Nesin "harcıalem" isimleri saydıktan sonra, bu listede "Parvus Efendi"yi de görmek istediğini belirtmiş.
Kılıçdaroğlu, Parvus Efendi'yi, Tatyos Efendi, ya da Yorgo Bacanos gibi birisi sanıyor olmalı!...
Üstelik Parvus "Efendi" ha... "İttihatçı ağzıyla" söylenişi... Liman von Sanders "Paşa", Von der Goltz "Paşa", Yarbay Lange "Bey" gibi bir şey...
Bu adamın asıl adı, Alexander Helphand.
Türk olmadığı gibi, "Osmanlı tebaı" falan da değildir.
Kendisi bir Alman ajanıdır.
Aynı zamanda silah taciridir.
O dönemin Alman gizli servisi tarafından "sosyalist rolü oynamakla" görevlendirilmiştir, hani bizim Mahir Kaynak gibi...
Nitekim, 1917 yılında Rusya'nın daha da karıştırılması, büsbütün çökertilmesi ve savaştan çekilmesi için Lenin ve arkadaşlarını Zürih'ten hani o ünlü "mühürlü trenle" Almanya'yı dikine geçerek İskandinavya üzerinden Petersburg'a gönderen de bu adamdır! Pazarlığı o yürütmüştür.
Düşman topraklarından düşmanla anlaşarak rahatça geçen, "Alman smokiniyle devrim gerdeğine giren" Lenin'i eleştirmek doksan yıldır hiçbir komünistin aklına gelmemiştir, işin o yanını geçelim şimdi...
Parvus "namıyla maruf" Helphand, İstanbul'da uzun süre bulundu.
Görevi, Almanya'ya domalmış İttihat ve Terakki büyüklerine akıl öğretmekti.
Savaşı kazanırsak bir Alman sömürgesi haline gelecek olan Türkiye'yi buna hazırlamak... Özellikle, İttihatçılar'ın "Turancılık" ideolojisini iyice körüklemek... (Rus İmparatorluğu parçalanıp Enver Kafkasya'ya dalsın ki Bakû petrolleri Almanlar'a kalsın!)
İttihatçılar bu adama "izzet ve itibar" ettiler, el üstünde taşıdılar. Ağzının içine baktılar. Şimdi de, İttihat ve Terakki'nin mirasçısı olan Cumhuriyet Halk Partisi mi bakacak yani?
Meraklısı bilecektir: Parvus, Kemal Tahir'in romanlarında, özellikle Yorgun Savaşçı'da da "Carlos Çorbacı" olarak geçer...
Buraya kadarını Google'a bakmadan, bu adamın dilimize de tercüme edilmiş biyografisine yeniden şöylesine bile bir göz atmadan, hafızamdan, kafadan yazdım sevgili dostlar... Bir densiz işgüzar çıkıp da "araklıyor" demesin diye... Merak eden açar bakar, okur. Doğum tarihini, ölüm tarihini falan da öğrenir. Burası ansiklopedi sayfası değildir. Bize düşen, değinmektir.
Fakat Kılıçdaroğlu bu potu cahilliğinden kırdıysa kötü... Bilerek konuştuysa, o daha da kötü...
Benim söyleyeceğim şudur: Parvus'u "kültür mozaiğimiz" içinde kabul eden Kemal Kılıçdaroğlu'na, değil oy vermek, günahımı bile vermem.


Bu haber toplam 1868 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri