Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu Sav'a rest çekti

06.08.2010 11:57
Gürsel Tekin'in MYK'ya seçilmesine itiraz eden Önder Sav ve Ali Topuz, Kılıçdaroğlu'yla özel bir görüşme yaparak itirazlarını iletti

Önceki gün yapılan CHP MYK toplantısında Gürsel Tekin'in MYK üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı tartışma konusu oldu. Milliyet Gazetesi'nden Aslı Aydıntaşbaş o toplantıdaki ayrıntıları anlattı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında CHP’de bu hafta yapılan parti meclisi toplantısında tek yaşanan ‘eski’ler ve yönetimdeki ‘yeni’ isimler arasındaki tartışmalar değildi.

Toplantının ardından medyada öne çıkan, Önder Sav’ın muhalefetine rağmen İstanbul eski İl Başkanı Gürsel Tekin’in parti meclisine seçilmesi oldu.

Dün CHP genel merkeziden konuştuğum isimler, toplantı öncesinde partinin ağır toplarından Ali Topuz ve Genel Sekreter Önder Sav’ın Kılıçdaroğlu’yla özel bir görüşme yaparak Gürsel Tekin’e itiraz ettiklerini anlattı.

Anladığım kadarıyla şu zamana kadar ‘yumuşak başlı’ ve ‘uzlaşmacı’ lider profili çizen Kılıçdaroğlu, Tekin konusunda gördüğü baskı üzerine ilk kez restini çekerek, ‘O zaman yeniden kurultaya gidelim,’ demiş. Bu rest karşısında Sav ve Topuz, geri adım atmış. Böylece İstanbul’da başörtüsü ve Kürt meselesi gibi konularda liberal eğilimleriyle tanınan Tekin’in parti meclisine alınması, Kılıçdaroğlu’nun ilk gerçek liderlik sınavı sayılabilir.

Toplantıdaki bir diğer tartışma da Kılıçdaroğlu’na yakın isimlerden gazeteci Ender Aysever’in partideki iletişim stratejisini eleştirmesiyle yaşanmış. Kılıçdaroğlu’nun CHP’deki kapalı toplantıların anında basına sızmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirmesi sonrasında söz alan Aysever, buna örnek olarak da, CHP Milletvekili Necla Arat’ın Kılıçdaroğlu’nun Radikal gazetesine türbanla ilgili sözlerini ‘kişisel görüş’ diye eleştirmesini vermiş.

Aysever, Necla Arat’ın medyada Kılıçdaroğlu’nu eleştirmesinin partisinin kamuoyundaki algısını zedelediğini anlattıktan sonra, ikinci bir örnek olarak da CHP’li vekil Şahin Mengü’nün ‘demokratik değil’ gerekçesiyle Gürsel Tekin’in üyeliğine itiraz etmesini vermiş.

Aysever, ‘Bir genel başkanının genel başkan yardımcısı seçmesi nasıl demokratik olmaz? Sayın Kılıçdaroğlu CHP kurultay delegesi değil, halk tarafından oraya getirilmiştir’ demiş.

Milliyet

Bu haber toplam 1030 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri