Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu'na Gürsel Tekin komplosu

18.06.2010 00:50
Gürsel Tekin İstanbul lobisinin CHP’nin başına kendisinin geçmesini istediğini söyledi

Gürsel Tekin CHP'deki kavganın perde arkasını anlattı: "İstanbul lobisi komplo kurdu. Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı aday olmamı istediler." Gürsel Tekin Ajans Habertürk Genel Müdürü Ramazan Kurnaz'a konuştu.

Tekin, "Baykal'ın istifasından 4 gün sonra partili bir vekil, Kılıçdaroğlu ile görüşüp 'Aday ol ancak Tekin'i uzak tut' dedi. ben vebalı mıyım ki uzak tutmaya çalışıyorlar" dedi. CHP'li Tekin, "Baykal'a yakın isimler bana 'Adaylığını koy' dedi. Hakaret saydım, reddettim. İstanbul'dakiler kötü ise bulaşmışsam söylesinler. Yoksa bedelini ödetirim" diye konuştu.

"Kılıçdaroğlu'nun ismini ilk ben söyledim"
Gürsel Tekin'in Kılıçdaroğlu'nun 2009 yılındaki belediye seçimlerinde aday olması sürecini de şu sözlerle anlattı:
"2009 yılında 'Belediye Başkan adayı kim olsun?' diye tartışılıyordu. Araştırma yapmadan önce Sayın Kılıçdaroğlu'na 'Abi İstanbul'a aday ol, İstanbul'u sizinle dönüştürebiliriz' dedim. Daha konusu geçmezken ilk teklifi ben ilettim. 'Ben sana her türlü desteği vereceğim' dedim. Hırsım olsaydı Sayın Baykal'a gider, 'Sayın Genel Başkanım ilçe belediye başkanı olmak istiyorum' derdim. Mutlaka bana bir yer bulurdu."

"Korkudan kapısının önünden geçemediler"
Yerel seçimlerden sonra tüm gözlerin İstanbul'a çevrildiğine dikkat çeken Gürsel Tekin, "Sayın Kılıçdaroğlu tartışma konusu yapıldı. Kendisi yalnızlaştırılmak istendi. Bunu herkes biliyor. Onur Öymen'in açıklamasından dolayı 'Dersim krizi' yaşandı partide biliyorsunuz. Sayın Kılıçdaroğlu'nun makam odasının önünden geçemeyenler varken ben yanındaydım. Benim Kılıçdaroğlu ile ilişkimi sorgulayanlara sormak gerekiyor. Hiçbir zaman 'Kılıçdaroğlu'nu desteklersem Sayın Baykal ne der?' tereddütü yaşamadım" şeklinde konuştu.

'Arkadaşlarımdan köstek görünce içim çok acıdı'
Deniz Baykal'a yakın olan isimlerden size 'CHP Genel Başkanlığına adaylığını koy' teklifi yapıldığı iddiaları var. Oldu mu böyle bir teklif?
Siyasette böyle şeyler olur. Bu tür bir teklif geldi. 'Türkiye Kemal Bey'e kilitlenmiş. İkili olarak insanların karşısına çıkmış biri olarak aday olma teklifini hakaret sayarım' dedim ve reddettim. Kimin teklif ettiği çok önemli değil. Bugün değil yarın da Sayın Kılıçdaroğlu'nun karşısında aday olmam, siyaset yapmam.

Kılıçdaroğlu'nun adaylığından önce mi sonra mı geldi bu teklif?
Kılıçdaroğlu’nun adaylığından önce de sonra da geldi bu teklif. Ama biz bu işi Sayın Kılıçdaroğlu ile birlikte yapabileceğimizi söyledik. Tavrımızı açık ortaya koyduk.

Aday olacağını biliyordum
Kemal Kılıçdaroğlu'na desteğinizi geç açıklamakla, destek metnine imza atmamakla suçlandınız. Neydi bunun nedeni?
Sayın Kılıçdaroğlu adaylığını pazartesi günü açıkladı. Cumartesi günü ilçe başkanları, il yöneticileri ve belediye başkanlarına çağrı yaptım. Çünkü Sayın Kılıçdaroğlu'nun aday olacağını biliyordum. Toplantıda, 'Sayın Baykal'ın dönme gibi bir eğilimi yok' dedim. Gürsel Tekin tek başına olsa aslanlar gibi çıkar desteğim açıklar. Ama ben örgütümü temsil etiğim için toplantıda fikrimi söyledim. Kılıçdaroğlu'na destek verdim. Daha bunun ne imzası olacak.

Bırakıp gideyim demedim ama
Toplum CHP'nin iktidar olmasını bekliyor. Sıkıntının bitmesine sevindim. Bu tartışmaların olduğu süreçte çok kırıldığım anlar oldu. Hak etmediğim şeylerle karşı karşıya kaldım. Bu beni kırdı. İktidarla mücadele ediyorsunuz, kendi arkadaşlarınızdan destek yerine köstek görünce içim acıdı.

Başka neler yaşandı?
Sayın Kılıçdaroğlu'nu ilin yemeğine getirdim. Orada insanlar lider gibi karşılayınca bundan bile eleştiri aldım, il, aylar önce bir yemek planlamış. Yemeğe Sayın Kılıçdaroğlu'nun da geleceğini söylemiş. içeri girince salon koptu. Zaten ne zaman nereye gitse kopuyor. Ama bundan dolayı bile beni eleştirdiler. Ben planlı getirmişim! Bütün bu kirli tezgâh ve düşüncelerden iğrendim. Ben buradan Kemal Kılıçdaroğlu'na bir soru sormak istiyorum, 'İstanbul’da, yerel seçimlerde bir kampanya başlattık. Yanınızda kaç İstanbul milletvekili vardı?' Hiç. İstanbul milletvekilleri seçimlerde bizi yalnız bıraktı

Bu haber toplam 4744 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri