Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu'ndan çok tartışılacak sözler

04.10.2010 11:20
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi (PM) toplantısında, son dönemde izledikleri politikaları anlattı

İddialara göre, basına kapalı toplantıda ilginç sözler sarf edildi. Kılıçdaroğlu, yeni anayasanın seçimden önce değiştirilmesi yönünde hükümete yaptığı çağrıyla ilgili olarak, "Anayasa'nın bir haftada değiştirilemeyeceğini ben de biliyorum. Bu öneriyi siyasî bir manevra olarak yaptım, AKP'nin maskesini düşürmek için. Biz kaçan olmamalıyız. Manevra yapmayı bilmeliyiz." dedi.

Referandumda alınan yüzde 42'lik oyun tamamının kendilerine ait olduğu iddiasında da bulunan Kılıçdaroğlu, MHP'nin hedefi olmamak için bunu açıktan söylemediklerini dile getirdi. "Açıklarsak MHP'nin baraj altından çıkma çabaları da olur." ifadesini kullandı.

Buna karşılıkCHPlideri, başörtüsü sorununu çözme konusunda söz vermesi nedeniyle bazı PM üyelerinin hedefi oldu. Partinin, 'laiklik' konusunda katı bir tutum sergilemediği yönündeki eleştirilere, "Laikliğin toplumun bazı kesimlerince 'dinsizlik' olarak algılandığını unutmayalım." diye karşılık verdi.

_________________________________________________________________________
* Anayasa'nın bir haftada değiştirilemeyeceğini ben de biliyorum. Siyasî manevra yapıyorum.

* Referandumda alınan yüzde 42'lik oyun tamamı bize ait. MHP'nin hedefi olmamak için susuyoruz.

*Türbanı bilinçli gündeme getirmedim. Bu yönde soru sorulunca cevap vermek durumunda kaldım.

*Parti tabanımız maalesef yönetime güvenmiyor, kaypak bir tabanımız var.
_________________________________________________________________________


Yaklaşık 4 saat süren toplantıda, Genel Sekreter Önder Sav'a yakın isimler referandum sürecindeki söylemi nedeniyle Kılıçdaroğlu'na yönelik eleştirilerde bulundu. İddiaya göre, PM üyesi veAnkaraMilletvekili Oya Araslı, "Durup dururken türbanı gündeme taşıdık. Oysa AİHM'nin bu konuda kararları var. Anayasa Mahkemesi'ndeki türban başvurusuna bütün CHP'liler imza attı. Bu konuyu geçiştirmemiz gerekiyor. Konuyu 'din adamlarına, ulemaya soralım' diyenler bile var. Laiklik vurgusundan nasıl böyle bir ortama geldik?" diye sordu. Yeni anayasa konusundaki ifadeleri için de Kılıçdaroğlu'na suçlamalarda bulunan Araslı, "Anayasa değişikliğinin 1 haftada tamamen değiştirilebileceğini söylüyorsunuz. Neler oluyor, bilmek istiyorum." diye tepki gösterdi. PM üyesi ve İstanbul Milletvekili Necla Arat da laiklik ve türban konularına değinerek, "Bu konularda yumuşak bir politika izlenmeye başlandı. Laiklik olmadan demokrasi olmaz. Genel af ve türban konusunda konuşulmaması konusunda bütün milletvekilleri telefonla aranarak uyarıldı, bu parti içi demokrasiye aykırı." eleştirilerini getirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu ise konuşmasında kendisine yönelik eleştirilere cevap verdi. 'Türban' konusunu bilinçli olarak gündeme getirmediğini, kendisine bu konuda sorular yöneltildiği için cevap vermek durumunda kaldığını anlattı. Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında, parti tabanının yönetime güvenmediği yönünde de sitemde bulunduğu ve "Kaypak bir tabanımız var." dediği iddia edildi.

Bizim sorunumuz türbanla

PM toplantısı sonrası Parti Sözcüsü Hakkı Suha Okay, bir basın açıklaması yaptı. Burada kendisine, Kılıçdaroğlu'nun Hürriyet Gazetesi'ne verdiği röportajdaki sözleri soruldu. Kılıçdaroğlu, Pakistan ve İran'da kadınların saçlarının bir bölümünü açıkta bırakan başörtüleri taktığını ifade ederek, bunun bir çözüm modeli olabileceğini savunmuştu. Örnek olarak da Pakistan'ın merhum başbakanı Benazir Butto'yu göstermişti. Okay, bu yöndeki soruya şöyle cevap verdi: "CHP'nin başörtüsüyle bir sorunu yok. CHP'nin geçmişte de tartıştığı konu türbandı. Türban bir siyasi simgedir. Sayın Genel Başkan'ımızın ifade ettiği, isminde İslam Cumhuriyeti yazan Pakistan'da dahi saçın bir kısmının göründüğü yolundadır. Yoksa bir tarif, bir şekil önermesi değildir, sadece bir tespitte bulunmuştur."

Okay'a,Diyanetİşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun, "İmamlar kanaat önderi olmalı." sözleri de soruldu. Bunun doğal olduğunu belirten Okay, "Din görevlileri de toplumumuzda öncü olması gereken kişilerdir. Yeter ki kendi görevlerini yapsınlar." diye konuştu. CHP Sözcüsü, TBMM yasama yılının açılış törenlerinde sergiledikleri 'pozitif muhalefet' anlayışını sürdüreceklerini de söyledi

Bu haber toplam 958 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri