Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu'nu bir hareketiyle durdurdu

16.07.2010 12:08
Kılıçdaroğlu'nun, 1989 yılında hazırlanan Güneydoğu raporunu Başbakan Erdoğan'a sunmak istediği ancak Sav'ın buna karşı çıkması üzerine vazgeçtiği öğrenildi

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun, 1989 yılında hazırlanan Güneydoğu raporunu Başbakan Erdoğan'a sunmak istediği ancak Sav'ın buna karşı çıkması üzerine vazgeçtiği öğrenildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHPlideri Kemal Kılıçdaroğlu arasında yapılan görüşmeye CHP Genel Sekreteri Önder Sav yine damgasını vurdu. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun görüşmede 1989 yılında hazırlanan Güneydoğu raporunu Başbakan Erdoğan'a sunmak istediği ancak Sav'ın buna karşı çıkması üzerine vazgeçtiği öğrenildi.

CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın CHP üzerindeki ağırlığı devam ediyor. Sav, CHP Genel Başkanlık yarışında Kılıçdaroğlu'nun yanında yer alarak eski Başkan Deniz Baykal'ı saf dışı bırakmıştı.

Daha sonra Kongre'de Kılıçdaroğlu'nun oluşturmak istediği MYK listesine de karşı çıkarak kendi istediği isimleri listeye sokmuştu. Sav, partisininİstanbulİl BaşkanıGürsel Tekinile ters düştüğü için Tekin'in partinin MYK'sına girmesine izin vermemiş, Tekin il başkanlığına geri dönmek istemiş buna da izin vermemişti.

SAV'IN VESAYETİ

Sav'ın Kılıçdaroğlu üzerindeki etkisi dün de kendisini göstermeye devam etti. Yeni Şafak Gazetesi'nde yer alan habere göre Başbakan Erdoğan'ın CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile görüşme talebinde bulunmasından sonra Kılıçdaroğlu 1989 yılında hazırlanan raporun tekrar hazırlanmasını istedi.

Kılıçdaroğlu bu raporu Başbakan Erdoğan'a sunarak bu konuda CHP'nin eski raporlarının arkasında olduğunu gösterecekti. Ancak Sav'ın buna ısrarla karşı çıkması üzerine Kılıçdaroğlu geri adım atmak zorunda kaldı.

Böylece Kılıçdaroğlu görüşmede yazılı hiçbir öneri sunmadan sadece CHP'nin Deniz Baykal'ın Genel Başkan olduğu dönemdeki görüşlerin benzerini tekrarlamakla yetindi. Sav'ın karşı çıkmaları üzerine Kılıçdaroğlu'nun bir kere bile 'Kürt sorunu'nu ağzına alamadığı belirtildi.

CHP: RAPOR HENÜZ GÜNCELLENMEDİ

CHP Genel Merkezinde yapılan açıklamada böyle bir sunumun ve engellemenin söz konusu olmadığı açıklandı. CHP bünyesinde doğu ve güneydoğu bölgesiyle ilgili olarak görüşmeden iki gün önce bir komisyon kurulduğunun hatırlatıldığı açıklamada şöyle denildi:

"Sayın Kılıçdaroğlu ile Sayın Başbakan'ın görüştüğü gün CHP'nin kurduğu komisyon daha bölgeye gitmemişti. Komisyon çalışmaları sonunda güncellenecek olan CHP'nin 1989 raporu da güncellenmemişti. Doğal olarak, CHP Genel Sekreteri Sayın Önder Sav'ın güncellenmemiş bir raporun sunumunu engellemesi söz konusu değildir. Gazetenin, halkın haber alma, gerçekleri öğrenme hakkına ve meslek etiğine aykırı, iletişim özgürlüğüyle bağdaşmayan bu haberi maksatlıdır, kasıtlıdır ve tamamen gerçek dışıdır.''

Bu haber toplam 878 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri