Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu’nun İpi Çekildi!

19.10.2010 00:55
Cumhurbaşkanı Gül'ün, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte vereceği 29 Ekim resepsiyonu CHP'deki bir takım gizli görüşmeleri ortaya çıkardı.

 

Cumhurbaşkanı Gül'ün, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte vereceği 29 Ekim resepsiyonu CHP'deki bir takım gizli görüşmeleri ortaya çıkardı. Çarşamba günü yapılan gizli toplantı sonrasında düğmeye basıldı ve harekete geçildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile genel sekreter Önder Sav arasındaki buzlanmayı artık partide de kamuoyuda da bilmeyen kalmadı. Kılıçdaroğlu'nun malum çember dışına çıkması, bu konuda en ufak bir müsamahası olmayan Sav'ı harekete geçirdi.

Eski tür liderlik özellikleri taşıyan ve kendine göre hata yapanı anında ceza vermekle kendini yükümlü gören Sav ortalığı velveleye vermeden bazı isimler üzerinden operasyona başladı. Operasyon, geçen Çarşamba günü Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrasında net olarak başladı ve meyvelerini verdi.

İddialara göre, Sav, Çarşamba günü Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası, Kemal Anadol, Hakkı Suha Okay ve Muharrem İnce’yi odasına çağırarak ne yapmaları gerektiğini açık açık anlattı. Gercekgundem'den Barış Yarkadaş'a göre, Sav, görev bölüşümünü yaptıktan sonra, çoğu zaman yaptığı gibi geri çekildi.

Kılıçdaroğlu’nu itibarsızlaştırma operasyonu için siyaseten üstü olan Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Suha Okay’a da talimat yağdırdı. İlk görev Mengü'ye verildi. Davetiyeyi geri yollayacağını açıklayan Mengü'den hemen sonra bu kez devreye Muharrem İnce girdi. İnce, Kılıçdaroğlu’nun gazetecilerle yapacağı toplantı öncesi basın mensuplarına 'Resepsiyona katılmıyoruz' dedi. İnce'nin önce parti adına konuşur gibi yapıp resepsiyona katılmayacaklarını sonra olayı kendisine döndürüp 'kim ne derse desin resepsiyona katılmayacım' şeklinde açıklama yapması ilk işaretler olarak dikkat çekti.

CHP'nin iç yapısındaki bu tavır siyasi kulislerde çok farklı şekilde karşılandı. En çok yapılan yorum, ''Sav Kııçdaroğlu'nun ipini çekti'' oldu. Yine aynı iddialara gröre, Kılıçdaroğlu'nun toplantısını 'sabote' etmeye yönelikti. Çünkü, Kılıçdaroğlu, Radisson Otel'de düzenlenen toplantıda, gündem değiştirecek açıklamalar yapacak ve 'iktidar hedefi'nin yol haritasını açıklayacaktı. Ancak öyle olmadı. Sav'ın talimatıyla konuşan İnce, Kılıçdaroğlu'na, daha doğrusu CHP'ye 'büyük bir çelme' takt

Kılıçdaroğlu İkinci Cumhuriyetçi!

Yine iddialara göre, devreye 'koltuk' girdi. Çünkü; Muharrem İnce, Hakkı Suha Okay, Kemal Anadol ve Önder Sav , Kılıçdaroğlu'nun 'milletvekilliği listelerini ön seçimle belirleyeceğim' açıklamasının hemen ardından büyük bir panik yaşamaya başladı. Ve bu isimler, kesinlikle bir ön seçim istemiyor. Sebebi ise listelerden çıkamayacaklarını düşünüyor olmaları.

Bir başka konu ise Sav ve ekibinin, Kılıçdaroğlu ve arkadaşlarının 'İkinci Cumhuriyetçi' olduğu iddiasını kulislere fısıldamaları. Onlara göre CHP'nin gerçek sahipleri onlar. Kılıçdaroğlu ise partiyi liberalleştirecek. Yayından çıkaracak bir isim. Ama kimse de ''O büyük hukuk adamı, partinin hafızası, nasıl bir hata yaptı da Kılıçdaroğlu'nu parti başkanı yaptı'' diye soramıyor.
 


'İnce planlı konuştu'

CHP'de yaşananlarla ilgili Elitaş'ın görüşleri konuyu daha da iyi özetleyecek. Bakın AK Parti Grup Başkanvekili, Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş ne diyor? 

“Perşembe günü saat 13:20’de Meclis Başkanı’nın çağrısı üzerine toplandık. Dışarıda 15-20 tane kamera vardı. Sordum. Muharrem İnce basın toplantısı yapacak dendi. Meclis Başkanı’nın odasının önünde kameralar olmaz. Bahçede veya Meclis Basın Bürosunda olur.

 yılı aşkın süredir Grup Başkan Vekiliyim, ilk defa Meclis Başkanı’nın odasının önünde, kapıya davet edilen basın gördüm. Sayın Kılıçdaroğlu’na öyle anlatılmış ki; Muharrem Bey’in şahsi fikri gibi söylenmiş. Grup Başkan Vekili, kendisi adına eylem yapan kişi, onun adına yaptığı açıklamayı Genel Başkanı reddederse; Grup Başkan Vekili ‘ben sözümün arkasındayım’ der, sonradan da ‘şahsi fikrimi ifade ettim’ derse inandırıcılık ortadan kalkmış olur.”

CHP'de oynayan taşlar partiyi önümüzdeki süreçte 29 Ekim'e yaklaşılırken daha da zor duruma getirecek. Partideki ikiye bölünme durumu çok net bir şeklide ortaya çıkacak!

 Toplumsalhafıza
Bu haber toplam 1334 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri