Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıç'tan sürpriz çıkış

21 Mayıs 2008 / 09:00
Kılıç'tan sürpriz çıkış: Çıkacak karar demokrasi ve laikliği güçlendirecek.

TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın AK Parti'ye açılan kapatma davasıyla ilgili 'üçüncü yol formülü' önermesinin ardından Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, ilginç bir çıkış yaptı.

Referans Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can'a konuşan Kılıç, kararın demokrasi, laiklik ve hukuk ilkelerini daha da güçlendireceğini söyledi. Can'ın köşesinde aktardığı bilgilere göre, Kılıç, "Çıkacak karar ne olursa olsun, göreceksiniz hem demokrasimiz hem laikliğimiz hem de hukukumuz bu süreçten çok daha güçlenmiş olarak çıkacak. Ve yine inanın bu söylediğim temenni değil!" ifadelerini kullandı.

Kılıç'ın sözleri Yargı Teşkilatı Toplantısı için Antalya'da bulunan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'e de soruldu. Şahin, "Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı demokrasinin, temel hak ve özgürlüklerin sınırının daha da genişlemesini arzu eder. Bundan daha doğal bir şey olamaz. Böyle bir soruyu yönelttiğiniz her vatandaş aynı şeyi söyleyecektir. Demokrasi 'dar kalıplara hapsedilsin, temel hak ve özgürlük sınırı daraltılsın' diye kimse düşünmez bu çağda." dedi.

Köksal Toptan'ın 'Oh dedirtecek, üçüncü yol' açıklaması ile Kılıç'ın sözleri Ankara'da farklı yorumlara sebep oldu. Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu'na göre, parti kapatma davalarında Yüksek Mahkeme, temelli kapatma yerine Hazine yardımının kesilmesi kararı verebiliyor. Toptan'ın buna işaret etmiş olabileceği vurgulanıyor. Kılıç'ın ise, AK Parti davasında Venedik Komisyonu kriterleri ile AİHM içtihatlarına göre konuştuğu ileri sürülüyor. Kılıç'ın terör ve şiddeti övmeyen partiler için kapatma kararı verilmeyeceği ihtimalinden bahsettiği yorumu yapılıyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 772 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri