Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kilisede asrın vurgunu

23 Ocak 2009 / 09:33
ABD Katolik Kilisesi, iki rahibin yaptığı 1 milyon dolarlık yolsuzluk skandalıyla sarsıldı.
Ameika'da Katolik Kilisesi, tarihinin en büyük yolsuzluk skandalına sahne oldu. İngiliz Daily Mail gazetesinde yayımlanan habere göre, Florida'daki St Vincent Ferrer Kilisesi'nde görev yapan papazlar Francis Guinan (66) ve John Skehan (81), kiliseye ait yaklaşık 1 milyon doları yıllar içinde gizlice çalarak offshore banka hesaplarına aktardı. İki rahibin kilisedeki toplama plakasından çaldıkları yüz binlerce doları, lüks bir yaşantıya sahip olmak için kullandı.
ŞOK YAŞADILAR

Rahipler tutuklanarak hakim karşısında çıkarılırken, skandal karşısında şok yaşayan kilise cemaatinden Amerikalı vatandaşlar, zanlılardah hiçbir zaman şüphe duymadıklarını, hatta rahiplerin kendi çocuklarına karşı hep sıcak kanlı yaklaştığını söyledi. Çocuklarını kilisenin okuluna gönden Laura Beck, yaşadığı şoku 'Güvendiğimiz insanların ihanetine uğradık' sözleriyle anlattı.

KUMARDA YEDİLER

Rahip Guinan, göreve geldiği 2003 yılından bu yana 500 bin dolara yakın para çalmakla suçlanıyor. 40 yıllık din görevlisi Skehan'ın 2001-2006 yılları arasında çaldığı söylenen para ise 400 bin dolardan fazla. Müfettişler ise, Skehan'ın 20 yılda 8 milyondan fazla parayı çalmış olabileceğini düşünüyor. Her iki rahip de 30 yıla kadar hapisle yargılanıyor. Savcılar, rahiplerin kiliseden çaldıkları parayı, lüks evlere yatırdığını, Las Vegas'ta metreslerle kumar alemi yaptıklarını hatta 275 bin dolarlık bozuk para koleksiyonlarının bile olduğunu belirtti. Polis kaynakları, Skehan'ın 134 bin doları, sevgilisi için harcadığını, 11 bin doları akrabalarına verdiğini, 270 bin doları ise kişisel harcamalarına ayırdığını ortaya koydu.Bu haber toplam 1008 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri