Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'kilisede siyasi bir sirk yaşansın istemem'

25 Kasım 2008 / 07:54
Obama ABD başkanlarının seçildikten sonra düzenli olarak kiliseye gitme geleneğini bozan ilk başkan oldu
Yeni Amerikan Başkanı Barack Obama başkan seçildiğinden beri kiliseye gitmeyerek Amerikan kamuoyunda ciddi tartışmalara yol açtı. Ülkede bugüne kadar seçilmiş tüm ABD başkanları seçildikten sonraki bir kaç ay düzenli olarak kiliseye gidiyordu. Obama bu geleneği bozan ilk başkan oldu. Bu kamuoyunda büyük merak uyandırınca siyahi başkan sonunda açıklama yaptı: “Kilisede tüm dikkat Tanrı'ya verilmeli. Başkan gelmiş diye dikkatler dağıtılmamalı. Kilisede siyasi bir sirkin yaşanmasına yol açmak istemem”

İBADETE BÜYÜK SAYGIMIZ VAR

İsmi açıklanmayan Obama'nın bir yardımcısının açıklamasına göre Obama, kiliseye giderek orada sadece ve sadece ibadet etmek ve Tanrı'ya yakın olmak için gelen yüzlerce insanın dikkatini dağıtmak istemiyor. Obama'nın yardımcısı “Obama ve eşinin ibadet yerlerine büyük bir saygıları var. Ve bu durumlarında, kiliseye giderek, insanların dikkatini dağıtmak istemiyorlar. İbadetlerini gizlice yapıyorlar” dedi.


GİZLİ MÜSLÜMAN MI


Öte yandan kilise tartışmaları 'Obama gizli Müslüman mı' tartışmalarını da yeniden başlattı. Gizli bir Müslüman olduğu iddia edilen Barack Obama'nın ikinci kez üst üste pazar ayinine katılmayıp yerine spor yapmaya gitmesi tartışma yarattı. Obama'dan önceki Başkanlar Bill Clinton ve George Bush, pazar ayinlerine katılıp kilisede halk arasında bulunmaya özen gösteriyordu.


KİLİSE YERİNE SPOR SALONU

Obama bu pazar da kilise gitmeyince Amerikan gazeteleri 'kilise yerine spor salonuna gidi-yor' başlıklarını kullandı. Senatör olduğu sırada da kilisede ender olarak boy gösteren Obama ve eşi son 20 yılda Chicago'daki Trinity United Church of Christ adlı kiliseye gittiği biliniyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 1216 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri