Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kim Olduklarını Biliyoruz

17.12.2009 13:51
Atalay, çocukların eline taş verenlerin, kuru sıkı tabanca dağıtıp ateş ettirenlerin çok iyi bilindiğini vurguladı.

Bakanlıkta basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakanı Beşir Atalay, çocukların eline taş verenlerin, kuru sıkı tabanca dağıtıp ateş ettirenlerin çok iyi bilindiğini vurguladı. Olaylar karşısında analizlerin çok iyi yapıldığına dikkat çeken Atalay, sokak olaylarının abartılı bir şekilde medyada yer bulmasını eleştirdi.

 

Sorun değil çözüm ürettiklerini dile getiren Atalay, "Sorun odaklı düşünen odaklar bizim çözüm yaklaşımımızı anlayamıyor. Demokratik açılım sürecini ısrarla sürdüreceğiz. Birileri hala ‘içeriğini’ bilmiyoruz diyor, bu yaklaşımı hayretle izliyoruz. TBMM'de iki özel oturum yaptık. Hala 'bilmiyoruz' diniyorsa bu yaklaşım iyi niyetli değildir. Amacımız terörü, onun beslendiği olumsuz zemini ortadan kaldırmaktır. Amacımız terörü tasfiye etmektir. Demokratik standardı yükseltmek ve terörü tasfiye etmek istiyoruz. Ülkemizin birlik ve beraberliğini sürdürmek için her türlü önlemi almaya devam edeceğiz. Askerimiz ve polisimiz özverili bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Endişeye mahal yoktur, her şey kontrol altındadır" dedi.

 

 

Kamu Güvenliği Müsteşarlığı'nın kurulması için karar alındığını açıklayan Atalay, tüm kurumların fonksiyonel bir şekilde yer alacağı yapı üzerinde çalışmaların tamamlandığını söyledi. Halen Meclis gündeminde bulunan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı kurulmasına ilişkin tasarının bir an önce yasalaşması için çalışmalara hız verildiğini belirten Atalay, ülkenin birlik ve bütünlüğü, vatandaşların can güvenliği için gerekli her türlü tedbirin alındığını ifade etti.

 

İnsan Hakları Kurulu ve Ayrımcılıkla Mücadele Kurulu ile ilgili çalışmaların kısa sürede tamamlanacağını anlatan Atalay, "Şiddetin yerine düşüncelerin konuşulmasını istiyoruz. Şiddet ve teröre bulaşmayan her türlü fikir ve düşüncenin açıklanmasından yanayız. Varlıklarını teröre bağlayanlar bu yaklaşımımızdan rahatsız olmuşlardır. Şiddet olayları kardeşlik projemizi baltalamak için yapılıyor. Milletimizin sağduyusuna güveniyoruz. Terörle mücadele tüm siyasetin üzerinde bir meseledir. Sorumlu bir muhalefete ihtiyacımız var. Biz kardeşlik dedikçe muhalefet partileri sürekli 'ayrılık'tan bahsediyorlar" diye konuştu.

 

 

Medyanın şiddet olaylarına bakışını da eleştiren Bakan Atalay, haberin elbette medyanın görevi olduğunu ama abartılı ve yanlış haberlere tenezzül edilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Atalay, "Medyadan isteğimiz budur. Vatandaşlarımız bizi arıyor ve 'Burada küçücük bir olay oldu, ama televizyonlarda o kadar abartılı ve uzun verildi ki biz bile inanamadık' diyorlar. İstanbul'un bir sokağında yaşanan bir olayı tüm İstanbul böyleymiş gibi vermenin doğru olmadığına inanamıyorum. Sizde de haberi verirken abartmamanızı rica ediyorum" dedi.

 

Bu haber toplam 1130 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri