Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kimleri topa tuttu?

29 Temmuz 2008 / 14:48
Financial Times gazetesi Türkiye hakkında umutsuz bir analiz yazısı yazdı. Laiklere yüklenilen yazıda bakın neler deniyor?
Financial Times gazetesi, başyazısında Türkiye için “Ulusal felaketin eşiğinde” ifadesini kullandı. AK Parti'nin kapatılması halinde “kaos” yaşanacağını öne süren gazete, ülkede laik elitin “kumar” oynadığını da iddia etti.

KRİZ BOMBALARLA DERİNLEŞTİ

Financial Times gazetesi, “Ulusal felaketin eşiğinde” başlığını kullandığı başyazısında Türkiye'ye hakim olan siyasi krizin İstanbul'daki bombalamalar ile birlikte daha da derinleştiğini savundu.

TÜRKİYE'NİN MODERNİTESİ TEHLİKEDE

Saldırıların Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti hakkındaki kapatma davasını görüşmeye başlamasına denk düştüğüne işaret eden gazete, “Türkiye'nin modernitesi ve yakın geleceği tehlikede” görüşünü dile getirdi.

SEÇMENE YARGI DARBESİ

Gazete, partinin kapatılması, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a siyaset yasağının getirilmesinin “Seçmenlere yönelik yargı darbesi anlamına geleceği”ni savunurken de “Bunu izleyecek kaos, Türkiye'yi yıllarca geri götürür” yorumunu da yaptı.

LAİKLER KUMAR OYNUYOR

“Laikler ile muhafazakarlar arasındaki mücadele kritik bir noktaya geldi” denilen başyazısında, “AK Parti davası, halktan büyük yetki alan başarılı Neo İslamcı bir parti tarafından tehdit edilmiş hisseden askeri, bürokratik ve yargı elitinin kumarıdır” görüşüne de yer verildi. İngiliz gazetesi, AK Parti''nin politikalarını övdükten sonra şunları yazdı:

ŞİDDET OLASI BİR SONUÇ

“Küresel finansal krizi ortamında ekonomi konusunda ehliyetli olduğunu gösteren bir hükümeti uzaklaştırmak anlamsız. Ayrıca AB ile katılım müzakereleri çok yavaş gidiyor. Ülke, daha büyük bu ödülü elde etmeye odaklanmalı. Erdoğan'ın, yurt içinde ve dışında büyük bir meşruiyeti var ve geçen yıl daha çok daha artırılmış bir oy oranı ile yeniden iktidara getirildi. Halkın demokrasisini yok etmek, risk içeriyor ve şiddet olası bir sonucudur.”

Kaynak:
Bu haber toplam 732 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri