Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kimse Ergenekon’un liderini bilmiyormuş!

22 Kasım 2008 / 18:01
Ergenekon'un tutuklu sanığı İsmail Yıldız, "Kimse Ergenekon'un liderini bilmiyor" savunmasında bulundu.
"Ergenekon" davasının 17. duruşmasında savunma yapan tutuklu sanıklarından İsmail Yıldız, var olduğu iddia edilen Ergenekon örgütünün liderinin kim olduğunu kimsenin bilmediğini söyledi.

Siyasi Ekonomik Sosyal Araştırmalar ve Strateji Geliştirme Merkezi (SESAR) İsmail Yıldız, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülün davanın 17. duruşmasında yaptığı savunmada, 1994'te kurduğu SESAR'ın, "Türkiye'nin ilk düşünce kurumu" olduğunu ifade etti.

Şimdiye kadar çok sayıda devlet kuruluşuna, şirkete ve siyasi partiye araştırma ve danışmanlık hizmetleri sunduklarını söyleyen Yıldız, SESAR'ın araştırmalarından yararlanılması için internet sitesi kurduklarını ve bu hizmetlerinden devletin en üst düzeydeki yöneticilerinin de yararlandığını anlattı. Yıldız, SESAR'ın dünya, ülke ve insanlık için sadece fikir ve strateji ürettiğini kaydetti.

Başkanı İsmail Yıldız, "SESAR Başkanı olarak devletim ve hükümetim için nasıl bir tehdit oluşturduğumu anlayamıyorum" dedi.

"SÖZDE ERGENEKON ÖRGÜTÜNÜN LİDERİNİ MERAK EDİYORUM"

İsmail Yıldız, bir örgütün var olabilmesi için liderinin olması gerektiğini belirterek, "Kimse bu sözde örgütün liderini bilmemektedir. Üyesi olduğum iddia ediliyor, bunun için liderini merak ediyorum. Örgütün hiyerarşik yapısı da belli değil. Bu örgütte yerimi bulamadım. Nasıl özel bir göreve sahibim?" diye sordu.

"Terör örgütlerinin iktidarın devamına hizmet ettiklerini, dünyada terör örgütünün yıktığı bir hükümet olmadığını" ileri süren Yıldız, "Çünkü elmanın kurdu içindedir. İktidar, bir tek iktidardakiler tarafından çözülür ve yıkılır" dedi.

"GİZLİ BELGELERİ GÖRMEDİM"

İş yerindeki bilgisayarında bulunduğu iddia edilen Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı'na ait çok gizli belge ve bilgileri görmediğini savunan Yıldız, "Bilgisayarımda böyle bilgi ve belgeler yoktur. Zaten iddianamenin 37. sayfasında yer alan konu, 49. sayfasında sahte olduğu bilgisi ile tekzip edilmiştir" diye konuştu.

Dava konusu simülasyonun da işi nedeniyle kullandığı yöntemlerden biri ve hayali senaryo olduğunu ifade eden Yıldız, "Örneğin, önümüzdeki 20 yıl boyunca başbakan, bakan olma potansiyeli taşıyan insanların kimler olduğu, bunların hangi siyasi akımı temsil ettiği, edeceği gibi birtakım öngörü, analiz ve araştırma sonuçları; suç kapsamına sokulmaya çalışılsa da SESAR gibi fikir üreten, analizler yapan, simülasyonlar yapan kuruluşların var oluş nedenleridir"şeklinde konuştu.

Kendisinden ele geçirilen belgelerin suç teşkil etmediğini öne süren Yıldız, Aydın Doğan'la ilgili kendisinde istihbari belgeler bulunduğu yönündeki iddialara ilişkin de "Aydın Doğan'la da danışmanlık hizmeti için görüşüyordum. Bende bulunan belgeler arasında Aydın Doğan'ın bilmediği bir belge yok. Bu belgeler danışmanlık hizmetiyle ilgidir" dedi.

"HÜKÜMETİN YIKILMASINA YÖNELİK ÇALIŞMA YAPMADIM"

İsmail Yıldız, hiçbir zaman hükümetin yıkılmasına yönelik bir çalışmanın içinde olmadığını belirterek, "SESAR başkanı olarak devletim ve hükümetim için nasıl bir tehdit oluşturduğumu anlayamıyorum" diye konuştu.

Devletin ve milletin nefes alışını hep izlediğini anlatan Yıldız, bir gözünü savaşta kaybeden Çanakkale gazisi olah dedesinin hakkını vermek için çalıştığını dile getirdi.

SANIK VE AVUKATLARIN TALEPLERİ

Tutuklu sanık Yıldız'ın savunmasının tamamlanmasının ardından Mahkeme Heyeti, sanık ve sanık avukatlarının taleplerini aldı.

Söz alarak müvekkilinin tahliyesini isteyen Yıldız'ın avukatı Dursun Yassıkaya, soruşturma aşamasındaki tutumlar nedeniyle mahkeme aşamasından da endişe duyduklarını belirterek, şunları söyledi:

"Değerli meslektaşım Hüseyin Bozoğlu'yla yaptığım bir telefon görüşmesini aktarmak istiyorum. Meslektaşıma dedim ki 'Uzun zamandır duruşmalara gelemiyorum, heyetin tutumu nedir?' O da bana 'Heyet hiç beklemediğim kadar tarafsız olmaya çalışıyor' diye cevap verdi. Bunu size iltifat olarak söylemiyorum."

Bu sözler üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, "Bunu iltifat olarak kabul etmiyoruz. Olması gereken bu" dedi.

Tutuklu sanık Kemal Kerinçsiz, sanık Halil Behiç Gürcihan'ın sorgusu sırasında, bir kolordu komutanıyla yaptıkları görüşmenin gündeme geldiğini hatırlatarak, soykırım anıtı yapmak amacıyla Edirne, Keşan ve İpsala'da görüşmelerde bulunduklarını, bahsi geçen kolordu komutanıyla da aynı nedenle görüştüklerini anlattı.

Kerinçsiz, Edirne, Keşan ve İpsala'da yaptıkları başvurulara ilişkin ilgili mercilerden bilgi alınmasını istedi.

BÜYÜK HUKUKÇULAR BİRLİĞİNDEKİ TOPLANTI

Büyük Hukukçular Birliğindeki, Amerikan Konsolosluğu ile ilgili toplantıda Gürcihan'ın bulunmadığını ifade eden Kerinçsiz, şöyle konuştu:

"Amerikan Konsolosluğu, ülke meseleleriyle ilgili benimle görüşmek istediğini bildirmişti. Ben de bir sivil toplum kuruluşunun önderi sıfatıyla çağrıldığıma göre, bu kuruluşun yönetim kurulu kararıyla bu görüşmenin yapılabileceğini ya da yapılamayacağını bildirmiştim. O toplantı bu nedenle yapıldı. Ve ülke meselelerini, Amerikan Konsolosu ile görüşmemizin mümkün olmayacağı kararı alındı. Bize yapılan görüşme talebiyle ilgili de gerekli yerlere bilgi verildi."

Bu beyan üzerine söz alan Gürcihan, Kerinçsiz'i hafızasının yanılttığını söyleyerek, o toplantıya kendisinin de katıldığını ifade etti.

Tutuklu sanık Muammer Karabulut, mahkemeye bir önceki celsede sunduğu belge konusunda ne işlem yapıldığını anlayamadığını belirterek, "Mahkemenize sunduğum bilgi ve belge, Ergenekon'un arka planını ortaya çıkartabilecek niteliktedir. Öyle sanıyorum ki dikkatli bakıldığında bugüne kadar mahkemenize verilen en değerli belgedir" dedi.

Diğer bazı tutuklu sanıkların avukatları müvekkillerinin tahliyesini istedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Şengün, avukatlar Coşkun Karakaş ve Aysun Kuşakçı'nın, İstanbul Barosu adına duruşmayı gözlemci olarak izlediklerini tutanağa geçirdi.

ARA KARARLAR

Taleplerin değerlendirmesi için duruşmaya verilen aranın ardından Başkan Şengün, alınan ara kararları açıkladı.

Başkan Şengün, sanık Gürcihan'ın, savcı Zekeriya Öz ile ilgili suç duyurusunda bulunulması yönündeki talebinin değerlendirildiğini belirterek, bu işlemi kendisi yapabileceği için Gürcihan'ın bu konudaki dilekçesinin, bir örneği alınarak iade edilmesine karar verildiğini bildirdi.

Kemal Kerinçsiz'in bu celseki taleplerinin kabulüne karar verildiğini belirten Başkan Şengün, tutuksuz sanık Ayşe Asuman Özdemir'in de sağlık durumu dikkate alınarak duruşmada hazır edilmesi için yazı yazılmasına hükmedildiğini kaydetti.

Başkan Şengün, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verildiğini ve bir sonraki duruşmanın 24 Kasım Pazartesi günü saat 09.30'a bırakıldığını söyledi.

Bu arada, ara kararların açıklanması sonrası sanıklar salondan çıkartılırken tutuklu sanıklardan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in başkan Şengün'le konuştuğu gözlendi.

Kaynak: Ajanslar

Bu haber toplam 1368 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri