Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kiralık katil tuttular

21 Ekim 2008 / 12:05
CHP'li Çiğli İlçe Başkanı ve Belediye Başkanı'nın birbirlerini vurdurtmak için kiralık katil tuttuğu öne sürüldü

ÇİĞLİ Belediye Başkanı CHP'li Ensari Bulut ile CHP Çiğli eski İlçe Başkanı Ali Rıza Koçer'in birbirlerini vurdurtmak için adam tuttukları öne sürüldü. Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök, daha önce bıçakla yaralanan Başkan Bulut'un ardından, bu olaydan 6 ay sonra tabancayla yaralanan CHP İlçe Başkanı Koçer'in bugün ifadesini aldı.

Çıkar amaçlı suç örgütlerinin belediye üzerindeki rant savaşı iki yıl önce başlamıştı. Temmuz 2006'da Güzeltepe futbol sahasındaki törende CHP'li Çiğli Belediye Başkanı Ensari Bulut ve CHP İzmir eski milletvekili Vezir Akdemir, 31 yaşındaki Alican Eroğlu'nun bıçaklı saldırısına uğrayıp hafif yaralandı. İzmir Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bu olaya ilişkin düzenlediği 'Tırpan 1' operasyonunda çıkar amaçlı suç örgütü kurdukları iddiasıyla 12 kişiyi gözaltına aldı, 3'ü tutuklandı. Bu 3 sanık da daha sonra serbest kaldı. 6 ay sonra ise bu sefer CHP Çiğli İlçe Başkanı Ali Rıza Koçer, tabancayla 5 el ateş edilerek vuruldu. Bu saldırının ardından da 'Tırpan 2' operasyonu yapıldı, 13 kişi gözaltına alınırken, ruhsatsız 3 silah ele geçirildi. Bu zanlılardan ikisi tutuklanırken soruşturmayı genişleten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök, ilginç bilgilere ulaştı.
Savcı Gök geçen hafta Çiğli Belediye Başkanı Ensari Bulut'un suç örgütüyle ilgili ifadesini aldı. Bulut, CHP Çiğli İlçe eski Başkanı Ali Rıza Koçer'in vurulmasında azmettirici olduğu ve silahlı suç örgütüne üye olduğu iddiasına karşı savunma yaptı. Bulut iddiaları reddetti. Savcı Murat Gök, Belediye Başkanı Ensari Bulut'un ifadesinden sonra bugün de CHP Çiğli İlçe Başkanı Ali Rıza Koçer'in zanlı olarak ifadesini aldı.
Derinleştirilen soruşturmada, eski iki dost olan CHP İlçe Başkanı ve CHP'li Belediye başkanının ayrı ayrı tarihlerde birbirini öldürmeleri için adam tuttukları öne sürüldü. Ali Rıza Koçer'in yeğeni A.E.'ye belediye başkanı Ensari'yi bir toplantıda bıçaklattığı, Başkan Bulut'un da Diyarbakır'dan getirtip 50 bin YTL'ye anlaştığı kimliği belirlenemeyen zanlının Ali Rıza Koçer'i vurduğu idda edildi.
Ensari'nin, Koçer'i vurmak için anlaşıp 50 bin YTL verdiği bir başka sanık A.H.T'nin ise Koçer'i vurmaktan vazgeçip gidip durumu anlattığı bildirildi. Koçer'in isteği üzerine A.H.T.'nin bu kez Ensari'nin kardeşi Kasım Bulut'u vurduğu iddia edildi. Çiğli'de birbiriyle bağlantıyı yaralama olaylarını yeniden mercek altına alan Savcı Murat Gök, Ensari'den sonra Ali Rıza Koçer'i de çağırıp, 'Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım ve belediye başkanının yaralamaya azmettirmek' suçlarından ifadesini aldı. Ali Rıza Koçer, suçlamaları kabul etmedi. Savcı Gök'ün toplanan delil ve ifadelere göre, Koçer, Bulut ve diğer sanıklar hakkında iddianame hazırlayıp, dava açacağı kaydedildi. 

'HUSUMETİMİZ YOK, İDDİALAR ASILSIZ'
Çiğli Belediye Başkanı CHP'li Ensari Bulut, CHP Çiğli eski İlçe Başkanı Ali Rıza Koçer ile birbirlerini vurdurtmak için adam tuttukları yolundaki iddiaların asılsız olduğunu söyledi. Bu iddiaları kendisini ve Koçer'i yaralayanların ortaya attığını belirten Bulut, “Ali Rıza Koçer ile hiçbir husumetimiz yok. Her gün bir araya geliyoruz, görüşüyoruz. Bu iddiaların, bizi yaralayan kişiler tarafından yerel seçimlere aylar kala gündeme getirilmesini de kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Belediye teftişlerindeki raporlar olumlu çıktı. Oradan bir şey çıkmayınca 'şimdi ne yakalarız' diye hesaplar yapanlar olduğunu, bu kişileri yönlendirdiklerini düşünüyoruz. Ortada iddia olunca savcı da doğal olarak ifademize başvurdu. Bunun ötesinde bir şey yok” dedi.
Ali Rıza Koçer'in olayların olduğu dönemde ilçe başkanı olduğu, ancak şu anda bu görevde bulunmadığı belirtildi.XX

ALİ RIZA KOÇER SAVCILIKTA İFADE VERDİ
İzmir'in Çiğli ilçe Belediye Başkanı Ensari Bulut'un bıçaklı saldırıya uğramasına ilişkin olarak, eski CHP Çiğli İlçe Başkanı Ali Rıza Koçer, azmettirici olduğu iddiasıyla savcılıkta ifade verdi.
Alınan bilgiye göre, Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün yürüttüğü soruşturma kapsamında, Koçer'in şüpheli sıfatıyla ifadesine başvuruldu.
Bulut'un bıçaklı saldırıya uğramasıyla ilgisinin bulunmadığını söylediği öğrenilen Koçer, ifadesinin alınmasının ardından savcılıktan ayrıldı.
Çiğli Belediye Başkanı Ensari Bulut da Ali Rıza Koçer'in ayağından silahla yaralanması olayında azmettirici olduğu iddiasıyla geçen hafta ifade vermişti.

KOÇER'İN AÇIKLAMASI
Ali Rıza Koçer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ensari Bulut'u bıçaklayan kişinin yeğeni olmadığını, sadece bu kişiyi tanıdığını belirterek, "Beni vuran kişi de yakalanmadı. Olayların aydınlatılmasını bekliyorum" dedi.
Ensari Bulut, 2 Temmuz 2006 tarihinde Çiğli'de düzenlenen bir etkinlikte uğradığı bıçaklı saldırıda kolundan hafif şekilde yaralanmıştı.
Ali Rıza Koçer ise 14 Ocak 2007 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucu ayağından yaralanmıştı.

Kaynak: Radikal

Kaynak:
Bu haber toplam 1294 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri