Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kırgızistan Durulmuyor

17.06.2010 09:06
Kırgızistan'ın güneyinde provokatörlerin kışkırtmasıyla patlak veren çatışmalarda bilanço giderek ağırlaşıyor.

 

Kırgızistan'ın güneyinde provokatörlerin kışkırtmasıyla patlak veren ve her geçen gün katlanarak artan kargaşa, iddialara göre 2 bin kişinin ölümüne neden olurken, on binlerce insanı da mülteci durumuna düşürdü. Hem Kırgızlara hem de Özbeklere saldırarak çatışmaları alevlendiren gruplardan kaçan Özbek asıllı vatandaşlar, sınıra yakın bölgelerde kurulan kamplara yerleşti. Şiddetin neden olduğu öfke nedeniyle çatışmalardan kaçan bazı Özbeklerin bir petrol deposunu ele geçirdikleri ve havaya uçurmakla tehdit ettikleri bildirildi. Kırgızistan'daki geçici hükümet yetkilileri Oş'taki bölgeye giriş için görüşmelere başlarken, Özbek- lerin hükümetin zor kullanması halinde depoyu havaya uçuracaklarını söylediği iddia edildi.


'YARDIMLAR GÜNEYE GİTMİYOR'

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı, Kırgızistan'a gönderilen insani yardımların bu ülkenin güneyine kadar ulaşmadığını ve yalnızca Kırgızlar arasında dağıtıldığını açıkladı. Açıklamada, Kırgızistan'daki olaylar nedeniyle mülteci akınının sürdüğü ve Özbekistan hükümetinin bu mültecilere yatak, battaniye, gıda, sıcak yemek ve sağlık yardımları yaptığı bildirildi. Bu arada çatışmaların meydana geldiği Kırgızistan'ın güneyindeki Oş kentinde ise, dün akşam top ateşi seslerinin duyulduğu bildirildi. AFP muhabiri, kentte patlama ve 10'dan fazla top ateşi seslerinin duyulduğunu, kent merkezi üzerinden mermilerin geçtiğini belirtti.

4 BİN YABANCI TERK ETTİ

Öte yandan 'etnik' çatışmadan dolayı bugüne kadar yaklaşık 4 bin yabancının tahliye edildiği bildirildi. Kırgız hükümeti dünden itibaren 3 günlük ulusal yas ilan etti.

MÜLTECİ KAMPINDA SÜRGÜN HAYATI

Çatışmalardan canlarını zor kurtaran 100 bine yakın kişi, Özbekistan sınırı yakınında oluşturulan kamplarda bulunuyor. Yerlerinden edilenlerin çoğunu Özbek kadın ve çocuklar oluşturuyor. Özbek mülteciler acil gıda ve suya ihtiyaç duyuyor. Özbekistan'a göç etmek isteyenlerin sayısının ise 200 bini geçtiği tahmin ediliyor. Özbekistan tarafından geçen yıl sınırda açılan 5 metre derinliğinde ve 6 metre genişliğindeki çukurlara düşen sığınmacılar yardım çığlıkları atıyor. Bu arada Azattık haber ajansı, Özbek sınırında mültecilerin iki bebeğinin dünyaya geldiğini duyurdu.

YAŞADIKLARIMIZ ANLATILAMAZ


THY'nin Kırgızistan'ın güneyinde yaşanan çatışmalar nedeniyle Türk vatandaşlarının tahliyesi için tahsis ettiği ikinci uçak, biri yaralı 149 yolcusuyla İstanbul'a geldi. Oş'ta bıçakla yaralanan Sedat Tokay, tekerlekli sandalye ile ambulansa götürüldü. Uçakta bulunan yolculardan Murat Akıncı, "Yaşadıklarımız anlatılamaz, her gün bir ölüm, her gün silah sesleri, yanan evler... Özbekler gördükleri Kırgız'ı, Kırgızlar gördükleri Özbek'i öldürüyorlar" dedi. Öte yandan Kırgızistan'da çatışmaların yaşandığı Oş kentinde mahsur kalan 5 Türk TIR şoförü, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliğinin çabaları sonucu başkente ulaştı.

KİM NE YAPIYOR?


BM tarafından, Özbekistan- Kırgızistan sınır bölgeleri ve kamplarda kalanlara yapılacak 240 tonluk insani yardımın ilk 40 tonu, dün kargo uçaklarıyla Andican'a gönderildi. Kırgızistan'a, ABD yönetiminin 10 milyon 300 bin dolar maddi yardımda bulunacağı bildirildi. Bu yardımın

Bu haber toplam 1004 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri