Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kırgızistan'ın yeni meclis salonu

28.10.2010 16:45
Kırgızistan'ın yeni meclis salonu milletvekillerini bekliyor

 

 
 
BİŞKEK- Kırgızistan'ın yeni meclis salonu milletvekillerini bekliyor

 

Kırgızistan'da yaşanan kanlı 7 Nisan halk ayaklanmasının ardından, yaklaşık 3 hafta önce yapılan genel seçimde 5 parti meclise girmeye hak kazandı. Ülkedeki ayaklanmalar sırasında kullanılmaz hale gelen meclisin koltukları hummalı bir çalışmayla hazır hale getirildi. Kırgızistan'da koltuklar hazır ancak, milletvekilleri henüz oturuma başlamadı.

Kırgızistan tarihinde meclis ilk kez 70 yıl önce toplandı. Kırgızistan bağımlı olduğu Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) döneminde 12 kez genel seçim, bağımsızlığından sonra ise 20 yıl içinde 5 kez milletvekili seçimi gerçekleşti. Yüksek istişare veya yüksek meclis anlamına gelen Kırgızistan parlamentosunun resmi adı Cogorku Keneş. Cogorku Keneş, son olarak devrik Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev'in kurucusu olduğu Ak Col Halk Partisi'nin çoğunluk sağladığı ve diğer partilerden oluşan toplam 90 milletvekili ile 7 Nisan'dan sonra geçici hükümet tarafından fesh edildi. Halk ayaklanması ile Cogorku Keneş binası eylemciler tarafından talan edilirken, Devlet Başkanlık binasının yüzde 90'lık kısmı da kullanım dışı kaldı.

Meclis yönetim sistemini yüksek tutulan Kırgızistan'da 120 milletvekili için geniş salon hazırlatıldı. Ak Üy (Beyaz Saray) adı verilen Devlet Başkanlığı binasına yerleştirilen yeni meclis salonunda 120 milletvekilinin dışında devlet başkanı, hükümet kabinesi yeri de hazırlatılırken toplam 650 oturma yeri bulunuyor.

Devlet Başkanlığı Çalışma Dairesi Başkanı Turuspek Koyonaliyev'in anlattıklarına göre, olaylardan sonra talan edilen devlet başkanlığı binasının yeniden yapılandırılması için 800 milyon som (17 milyon ABD doları) gerektiğini söyledi. Koyonaliyev bütçe darlığı nedeni ile 40 milyon som (900 bin dolar) harcama ile ilk olarak meclis salonu ve milletvekillerinin çalışma odalarını hazırladıklarını belirtti.

Kırgızistan'ın Ak Üy'ü devrik Devlet başkanları Askar Akayev ve Kurmanbek Bakiyev döneminde bir kaç kez eylemciler tarafından işgal edildi. En son 7 Nisan halk ayaklanması esnasında binayı korumak amacıyla özel güvenlik ekipleri eylemcilere karşı ateş açarak 84 kişiyi öldürmüştü. Kanlı 7 Nisan anıtının dikildiği demir korukluğun içinde bulunan Cogorku Keneş, ülkenin kaderini belirleyecek kararları alması bekleniyor.

 

Bu haber toplam 1050 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri